Керівництво Хмельницької облдержадімінстрації провело селекторну нараду з керівниками громад Хмельниччини стосовно задуму президента Володимира Зеленського висадити 1 мільярд дерев до 2023 року.
Як повідомляє пресслужба ОДА, начальник Головного управління Держгеокадастру Василь Василенко зауважив, що в області можна виділити чотири категорії земель, що можуть бути резервом для збільшення залісненості. Так, у 2010-20213 році було розроблено робочі проєкти землеустрою щодо консервації деградованих малопродуктивних земель на площі 5622 га. Значна їх частина передана у постійне користування держлісгоспам, однак все ще залишається резерв для подальшої передачі їм таких земель.
Окрім того, на Хмельниччині обліковується 2765 га порушених земель (яри, землі, що піддалися зсувам, нерекультивовані вироблені земельні ділянки гірничодобувних підприємств, тощо), які потребують спільного обстеження та можуть бути резервом для підвищення лісистості території області.
Також з 286,4 тис. га земель лісогосподарського призначення в області передано в постійне користування Хмельницькому ОУЛМГ лише 193,6 тис. га. Ще 92,8 тис.га – (а це землі комунальних лісгоспів, землі запасу лісогосподарського призначення) також мають бути обстежені щодо можливості відведення ділянок державним лісогосподарським підприємствам для заліснення.
Керівник Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Петро Пешко зазначив, що протягом 2007-2011 роки держлісгоспи області здійснили заліснення понад 5 тисяч гектарів земель. Близько 1 тис га цих земель вже перебували їх користуванні, ще на 3 тис га було виготовлено правовстановлюючі документи за кошти держлісгоспів, понад 1 тис. га досі не оформлені. Частково – це ліси в природно-заповідних зонах, оскільки процедура вимагає проведення оцінки впливу на довкілля, яка вимагає залучення значних коштів.
Водночас посадовець заявив, що лісорозведення є процесом довготривалим та потребує значних капіталовкладень і чітких економічних розрахунків. Саме тому, на його думку, задля успішної реалізації указу президента, територіальні громади мають розробити відповідні місцеві програми підтримки.
Підсумовуючи нараду, голова ОДА Сергій Гамалій ще раз акцентував увагу голів тергромад, що основним завданням всіх органів самоврядування, лісогосподарських підприємств є вишукування земель, на яких можна провести заходи з лісорозведення, організація і фінансування робіт по вирощуванню лісу.
“Маємо об’єднати зусилля та в стислі терміни об’єктивно вивчити питання щодо резервів земель, на яких можливо провести висадку дерев. Також ще раз наголошую: особливу увагу потрібно звернути на протидію “чорним лісорубам” та незаконним вирубкам лісів, аби ми не втратили ті ліси, що маємо,” – сказав керманич області.
Як відомо, 7 червня президент Володимир Зеленський заявив про намір збільшити площу лісів в Україні та підписав відповідний указ про старт екологічного проєкту «Зелена країна».
«Ми поставили амбітну, але досяжну мету: за 10 років збільшити площу лісів на 1 мільйон гектарів. Для цього у найближчі три роки висадимо 1 мільярд дерев», — сказав глава держави на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія».