Серед 868 депутатів 16 міських рад, діяльність яких моніторилася у рамках всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, 13% не виконують законодавчо визначеного обов’язку щодо прийому виборців. У Хмельницькій громаді всі депутати відкрили свої приймальні, проте семеро приймають громадян неособисто Про це під час пресконференції 10 червня у місті Хмельницькому розповіли експерти кампанії.
Як розповів голова громадської організації “Хмельницька ініціатива” Олег Черненко, відомості щодо здійснення прийому громадян абсолютної більшості депутатів місцевих рад оприлюднені на офіційних сайтах цих рад, однак при цьому майже в половині міських рад, охоплених моніторингом кампанії, станом на початок квітня цього року інформація щодо прийому громадян доступна стосовно не всіх депутатів. Найбільше таких депутатів – в Одеській і Миколаївській міських радах (п’ята частина всього депутатського корпусу). Також не доступна інформація щодо прийому громадян частини депутатів міських рад Луцька та Херсона (17% та 13% відповідно), Полтави та Києва (7% та 5%, відповідно).
“Значні зміни у порядок прийому громадян внесли карантинні обмеження. При цьому, як встановили наші експерти, абсолютна більшість депутатів здійснює прийом громадян на початку своєї каденції, зокрема в умовах «червоної» зони карантинних обмежень, обираючи альтернативні способи спілкування з жителями своїх міст та запроваджуючи додаткові безпекові заходи. Однак з 868 місцевих депутатів 13% не виконують цього законодавчо визначеного обов’язку. Найбільше депутатів, стосовно яких не вдалось підтвердити здійснення прийому громадян, було серед депутатів Сумської (45%), Херсонської (41%), Київської (24%) та Полтавської (17%) міських рад”, – повідомив експерт.
Нерідко місцеві обранці попри вимогу Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» здійснювати особистий прийом громадян щонайменше раз на місяць, делегують ці повноваження помічникам. У трьох міських радах кількість таких випадків є суттєвою: 27% в Одеській міській раді, 17% у Хмельницькій міській раді та 15% в Херсонській міській раді. Серед депутатів Київради така практика є найбільш поширеною: більшість депутатів використовують допомогу помічників у виконанні цього обов’язку (72% з всіх депутатів, здійснення прийому якими було підтверджено).
“Спірного забарвлення ця практика набуває тоді, коли делегування обов’язку щодо здійснення прийому громадян призводить до того, що депутати особисто зустрічаються з громадянами рідше ніж раз на місяць”, – підкреслив Анатолій Бойко.
Крім того, експерти заявили, що практика попереднього запису громадян на прийом та відсутність доступної інформації про графік особистого прийому депутатами і регулярне ігнорування депутатами прийому не відповідає вимогам чинного законодавства, а також обмежує рівні можливості для всіх громадян комунікувати зі своїми представниками в міських радах.
Результати моніторингу засвідчили, що серед депутатів всіх 16 міських рад, які були охоплені моніторингом, найбільш популярним місцем здійснення прийому є виділене окреме приміщення комунальної власності для потреб здійснення прийому громадян (30%) або ж приміщення організації партії (24%).
У Хмельницькій громаді всі 42 депутати відкрили приймальні та визначили час прийому мешканців. Найбільшою проблемою, що стосується прийому громадян є відсутність інформаційних табличок на приміщеннях приймалень 38 депутатів, що значно ускладнює їх пошук.
Всі депутати оприлюднили місце та графік роботи своїх приймалень. За час проведеної перевірки здійснення прийому вдалось з’ясувати, що, фактичне місце прийому збігається з заявленим на сайті Хмельницької міської ради у всіх депутатів. Серед засобів інформування про прийом громадян ще 12 депутатів використовують соціальну мережу Фейсбук для інформування громадян про місце та час проведення прийому.
За результатами перевірки прийому громадян депутатами Хмельницької міської ради виявлено, що Віталій Коліщак, Сергій Костецький, Богдан Лукашук, Олександр Семенюк, Валентина Тимошенко, Сергій Болотніков та Катерина Загяняч не ведуть прийом громадян особисто. Замість них прийом проводять їхні помічники.
З повним текстом узагальнення практик здійснення прийому громадян депутатами міських рад обласних центрів та міста Києва можна ознайомитися за посиланням.
Повний текст звіту щодо здійснення прийому громадян депутатами Київської міської ради розміщений за посиланням.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На веб-платформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження». За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!