Мери міст відповідають за мільярдні бюджети і невідновлювані ресурси громади — землю, заплави, прибережні зони. При цьому їхні оклади, які встановив Кабмін, просто мізерні. Уряд орієнтувався на кількість населення, коли виводив ці скромні цифри.
Якщо в мера є своя більшість у раді, депутати можуть дати йому надбавки. Але якщо такої більшості немає — мера можуть «посадити» на голу ставку. Тобто критерій тут суто політичний і не визначається показниками ефективності в роботі сіті-менеджера.
Рух ЧЕСНО проаналізував, які зарплати отримують мери обласних центрів і хто вирішує, скільки зароблятиме менеджер, котрий оперує мільярдними бюджетами українських міст.
Оклад міського голови — величина стала й затверджена постановою Кабміну ще у 2006 році.
Відповідно до цього документа, меру міста з населенням понад один мільйон осіб встановлено посадовий оклад розміром 16 940 грн, мерам міст із населенням до 180 тисяч — 15 тис. грн, а всім іншим — 15 900 грн. Тобто різниця в межах 2 тис. грн.
Але до якихось реальних досягнень, таких як якість сервісу і послуг у містах, заробітна плата мерів зазвичай не прив’язується.
Мер Запоріжжя Володимир Буряк отримує найбільшу заробітну плату серед мерів обласних центрів – 114 тисяч гривень на місяць, найменше заробляє мер Херсона Ігор Колихаєв – 15 тисяч гривень.
Серед керівників міст, які отримують найбільші зарплати:
мер Луцька Ігор Поліщук (77 тисяч гривень),
мер Кропивницького Андрій Райкович (73 тисячі),
мер Хмельницького Олександр Симчишин (64 тисячі),
мер Чернігова Владислав Атрошенко (63 тисячі),
мер Рівного Олександр Третяк (62 тисячі) та
мер Києва Віталій Кличко (60 тисяч).
У містах Європи величина зарплати мерів міст чітко сумірна з кількістю населення. Заробітна плата мера міста зі 100 тисячами населення вдвічі нижча від зарплати мера міста-мільйонника. Відповідно, найбільше отримують мери столиць. До прикладу, зарплата мерів Мадрида і Парижа становить майже 9 тис. євро (населення 3,3 та 2,2 мільйона відповідно), мера Лондона — понад 12 тис. євро (8,9 мільйона осіб). У Валенсії з населенням 0,8 мільйона мер отримує понад 6 тис. євро, а в Мілані — 7,5 тис. євро (1,4 мільйона населення).
Яким же чином мери українських міст, маючи одні оклади, отримують інші зарплати?
Вже згаданими вище умовами оплати праці депутати зазвичай передбачають своєму мерові певні надбавки, доплати і премії.
Сюди можуть входити надбавки: за ранг посадової особи, за вислугу років, за високі досягнення у праці, за науковий ступінь, вчене звання та навіть за знання іноземної мови. Крім цього депутати встановлюють величину щомісячної премії у відсотках від окладу. Інколи вона може становити і 100, і 300% від окладу.
До заробітної плати входять також відпускні, лікарняні, компенсації за відрядження, матеріальні допомоги та інші виплати.
Дуже часто мери отримують матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. Її суму теж затверджує рада.