Депутати Хмельницької облради підготували проєкт звернення до президента України, Верховної Ради України та ЦВК щодо заборони продажу земель сільськогосподарського призначення будь-кому, крім держави Україна, в умовах збройної агресії Росії та щодо проведення всеукраїнського референдуму.
Текст проєкту рішення виноситься на розгляд чергової сесії ради 16 червня.
У ньому сказано, що громадян заспокоюють, мовляв, відкриття ринку землі – вимога часу і поширена практика в Європі. Натомість у Європі 80% сільгосппідприємств – є фермерськими. Тим часом в Україні, на території якої 20% європейських чорноземів, показник зростання кількості фермерських господарств ледь сягає 1% на рік, а в деякі роки і взагалі є від’ємним. Для розвитку фермерства за європейським зразком ринок землі, на якому фермерські господарства не спроможні конкурувати за рівнем накопичення капіталу, не є пріоритетним. Фермери не мають державної підтримки, а банки не надають дрібним сільгоспвиробникам кредитів.
“Знищення фермерства – це шлях до занепаду українського села та стагнації сільських громад, які переважають у територіальному устрої області. Але це лише один аспект наслідків «стратегічного» рішення. Продаж землі позначиться на усіх, без винятку, громадянах України. У воюючій країні землю збирають в «кулак»: не можна відкривати ринок землі у час кризи, війни та пандемії, тим більше, що Україна не готова до запуску ринку з липня цього року ні технічно, ні законодавчо, ні організаційно, ні фінансово. Натомість Україна ризикує повторити негативний досвід приватизації 90-х років, але із землею, коли народ опинився біля розбитого корита. Вимагаємо від Президента України провести всеукраїнський референдум та не запроваджувати ринок землі”, – сказано у зверненні.
Нині на Хмельниччині із понад півтори тисячі сільгосппідприємств – дві третини – саме фермерські господарства, й переважно – родинні. Загалом в Україні налічується більш як чотири мільйони малих та середніх фермерів, сільгосптоваровиробників та одноосібників.
Як відомо, з 1 липня в Україні має запрацювати повноцінний ринок землі. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що завдяки відкриттю ринку землі в Україні ціна на землю зросте щонайменше вдвічі протягом найближчих 3-5 років.