Упродовж 2018-2021 років Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було проведено понад 10 перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства ХКП «Спецкомунтранс», повідомляє пресслужба відомства.
За результатами проведених заходів Інспекцією з року в рік фіксувались практично ті ж самі порушення. Однак керівництво підприємства вперто не робить кроків, аби їх усунути, тим самим убезпечити себе і населення від ймовірного екологічного лиха. На жаль, вони не усвідомлюють, що фактично живуть у зоні екологічної катастрофи, епіцентром якої є цілком відчутна загроза у вигляді полігону твердих побутових відходів в місті Хмельницькому. А тому варто констатувати – без проведення масштабної загальної роботи проблема вирішена не буде, а все, що робиться наразі, то лише паперові баталії та втрата дорогоцінних хвилин.
З початку 2021 року на адресу Держекоінспекції у Хмельницькій області надходять численні звернення мешканців обласного центру щодо погіршення якості води в ставку мікрорайону Озерна.
За результатами останньої позапланової перевірки ХКП «Спецкомунтранс» за зверненням місцевого жителя, Інспекцією було встановлено факт потрапляння стічних вод (фільтрату) у поверхневі водні об’єкти – струмок без назви (ліва притока р. Південний Буг), який протікає в м. Хмельницький (мікрорайони Отрадне та Дивокрай) та впадає в ставок (мікрорайон Озерна).
Крім того, факт витікання стічних вод (фільтрату) за межі полігону та стік його по рельєфу був встановлений посадовими особами Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області ще в березні 2020 року.
Що таке фільтрат твердих побутових відходів? Це волога, яка виділяється з самого сміття, утворюється внаслідок просочування крізь накопичення опадів і виділяється внаслідок складних біохімічних процесів. Після проникнення крізь товщу відходів, фільтрат збагачується токсичними речовинами, що входять до складу сміття або є продуктами їх розкладання (важкими металами, органічними та неорганічними сполуками). Фільтрат має буро-чорне забарвлення і неприємний запах.
Зазвичай, на територіях, прилеглих до сміттєзвалища, як води, так і ґрунт забруднені важкими металами, органічними речовинами та частково мікроорганізмами.
Наочний вплив фільтрату на якість води наведено нижче на фото. Ці проби відбирались в рамках позапланової перевірки посадовими особами Інспекції 26 квітня 2021 року.
Перша колба – вода у струмку до полігону. Друга колба – сам фільтрат, який і є причиною забруднення води. Третя, четверта, п’ята і шоста колби – вода у струмку та в озері мікрорайону Озерна після потрапляння фільтрату.
На такому простому прикладі можна побачити вплив фільтрату на якість води як у струмочку, так і в самому озері. Шкода, що фото не передає запах, який виділяється від фільтрату. Але, напевно місцеві мешканці це вже відчули.
Держекоінспекція у Хмельницькій області і надалі буде контролювати виконання керівництвом ХКП “Спецкомунтранс” вимог приписів про усунення порушень природоохоронного законодавства, яких, нажаль, чимало.
Виходячи з наявних фактів стає цілком очевидно, що посадові особи ХКП “Спецкомунтранс”, які мають забезпечувати конституційні права громадян, у тому числі й на чисте та безпечне довкілля, не відповідально ставляться до виконання своїх обов’язків. У даному випадку річ не тільки у несумлінному ставленні до службових повноважень, а й у тому, що при наявності негативного впливу на довкілля від експлуатації зазначеного підприємства, наслідки можуть бути плачевними для усіх – як для пересічних громадян, так і для тих самих безвідповідальних чиновників та байдужих посадових осіб.