Система опалення має створювати і підтримувати комфортні температурні умови для мешканців будинку чи квартири. Зручна настройка, енергоефективність та екологічність — три умови, які висувають вимогливі домовласники до сучасного опалення. А якщо ще врахувати тенденцію до економії, треба ділити систему на окремі контури. Тільки роздільне управління опаленням і гарячим водопостачанням дає змогу помітно зекономити ресурси та теплову енергію. Правильно підібраний та встановлений теплообмінник відіграє в цій задачі ключову роль.
По конструкції, функціоналу і потужності теплообмінники бувають різні. І якщо для промислових, громадських та адміністративних будівель підходять повітронагрівачі, то для побутових цілей раціонально використовувати радіатори, водяну теплу підлогу і мережу гарячого водопостачання, в приватному секторі важливий також підігрів басейну. Незалежно від комбінації елементів системи опалення, теплообмінник (або набір теплообмінників) якісно підігріє теплоносій.
Приватне теплопостачання
Побутове теплопостачання також залежить від теплообміну. Щоб зекономити, власник обирає роздільний теплообмін та виграє при оплаті комунальних послуг, адже чітко контролює параметри нагріву. Часто теплообмінник грає роль екологічного посередника, надаючи людині можливість користуватися «зеленою» альтернативною енергією — від геотермальних вод, сонця тощо. Така теплова енергія є чистою і доступною.
Домашнє опалення надає широкі можливості для використання теплообмінника:
- передати тепло з каміну або печі на опалювальний контур або у буферну ємкість;
- підігріти бойлер чи тепловий акумулятор від сонячних колекторів;
- від центрального опалення нагріти контур теплої підлоги;
- відділити контур теплої підлоги від котла;
- нагріти воду у басейні.
Є набагато більше способів використання пристрою для теплообміну, але основна ціль — розділити контури, де це потрібно.
Подивитися і купити теплообмінник зручніше за все в Піраміді24. Тут представлений найбільший вибір запчастин для газових котлів на ринку України. Отримати контактну інформацію можна за посиланням https://piramida24.com.ua/ua/kontaktnaja-informacija/.
Теплообмінник для котла
У випадку з котлом теплообмін йде між згораючим паливом та теплоносієм, яким потім потрапляє до опалювального контуру, системи ГВП (гарячого водопостачання), бойлеру непрямого нагріву або акумуляторного баку. Газові і рідкопаливні теплообмінники схожі по конструкції, але від подібного елементу твердопаливного котла дуже відрізняються (там використовують комплекс чавунних секцій або сталеву водяну сорочку).
Розглянемо, як виглядають теплообмінники у газових котлах:
- В одноконтурному котлі є тільки первинний теплообмінник над горілкою. Теплоносій проходить через нього та відбирає тепло від згоряння газу. Бувають мідні первинні пристрої теплообміну (вони більш поширені). Також зустрічаються теплообмінники з нержавіючої сталі.
- Двоконтурний котел передбачає пару теплообмінників — первинний нагріває опалювальну частину, а вторинний — гарячу воду. Коли вмикається запит на ГВП, розігрітий теплоносій починає рухатися з первинного теплообмінника до вторинного, тим самим вода нагрівається в протоці.
- Бітермічні теплообмінники працюють інакше. Конструктивно їх можна описати як «труба-в-трубі», коли по зовнішньому діаметру трубки рухається теплоносій для опалення, а по внутрішньому — санітарна вода. Це дешевший варіант, що не користується великим попитом через меншу надійність.
Централізоване теплопостачання
Централізоване опалення влаштоване таким чином: тепло виробляється у центральній котельній та за допомогою трубопроводу ведеться до будинків. Індивідуальний тепловий пункт встановлюється на вводі в будинок і включає пластинчасті опалювальні теплообмінники, циркуляційні насоси, змішувальні клапани та запірну арматуру. Є дані, що власники квартир можуть економити до 40% витрат на опалення за рахунок раціонального відбору тепла в теплопунктах.
Перед енергетичною модернізацією поставлено ряд задач:
- заміна вікон і дверей;
- монтаж лічильників і балансувальних клапанів;
- утеплення стін;
- а найважливіше — розбудова індивідуальних теплових пунктів.
Найважливіше тому, що обмін теплом в такому форматі відбувається ефективно, споживачі обігріті і забезпечені гарячою водою в потрібному об’ємі — і без переплат.
На виході із котельні встановлюють ще один теплообмінник для розділення котельного контуру та трубопроводу. В безпосередній близькості до підприємств, що випускають пар, можна використовувати теплообмінники для парового опалення. Централізований спосіб опалення є надійним, універсальним та економічно вигідним. Але все-таки індивідуальне опалення дає більше можливостей для створення ідеального мікроклімату вдома.