Колегія суддів судової палати в кримінальних справах Тернопільського апеляційного суду залишила без змін вирок Хмельницького міськрайонного суду від 21 грудня 2020 року щодо обвинуваченого, колишнього директора департаменту освіти та науки Хмельницької міськради Романа Миколаїва.
Про це свідчить ухвала від 14 квітня.
Експосадовця було визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 286 КК України, та призначено йому покарання у вигляді 6 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на 3 роки.
Аварія сталася 29 травня 2018 року, близько 23 год. 50 хв. Роман Миколаїв, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, рухався по середині правого напрямку руху автодороги М-12 “Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка-Східний під’їзд до м. Хмельницького” в напрямку від м. Вінниця до м. Хмельницького із забороненою швидкістю 102 кілометри за годину, при цьому віз у салоні шестеро, не пристебнутих ременями безпеки пасажирів, із них троє дітей. У темряві на повному ходу автомобіль налетів на вантажний причіп Камазу, що стояв обіч дороги. В результаті аварії загинули цивільна дружина Миколаїва та пасажир, інші пасажири отримали травми, серед них і дев’ятирічна донька загиблої.
Крім цього, місцевий суд частково задоволив ряд цивільних позовів потерпілих.
Разом з тим, прокурор Якушко просив апеляційний суд призначити Миколаїву не шість років позбавлення волі, а дев’ять. На його думку, хмельницький суд при обранні міри покарання не в повній мірі врахував всі обставини справи, тяжкість вчиненого кримінального правопорушення та особу винного, що призвело до невідповідності призначеного покарання тяжкості кримінального правопорушення та особі обвинуваченого. Зокрема, той факт, що на момент смертального ДТП Миколаїв керував автомобілем у стані алкогольного сп`яніння і вчинив кримінальне правопорушення, яке спричинило загибель двох осіб, заподіяло тяжкі тілесні ушкодження трьом особам та одній особі тілесні ушкодження середньої тяжкості.
Також 9 років тюрми для Миколаїва просила й дружна загиблого в аварії чоловіка. Іще жінка наполягала на перерахунку суми відшкодувань та заявила, що хмельницький суд безпідставно відмовив їй у задоволенні позовних вимог до департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради і безпосередньо до Хмельницької міської ради.
Не погодилися із вироком місцевого суду й батьки загиблої директорки дитячого садочку, з якою обвинувачений планував одружитися. На їх переконання, необхідно змінити вирок суду першої інстанції змінити та стягнути з Романа Миколаїва та Хмельницької міської ради по 410 тис. 132 грн. моральної шкоди, заподіяною смертю доньки. Батьки загиблої свої претензії аргументували тим, що частка Хмельницької міської ради у відшкодуванні моральної шкоди має становити понад 50 %, оскільки Миколаїв дуже часто користувався автомобілем, на якому скоїв ДТП і який належав міській раді, з боку якої не було належного контролю за використанням транспортного засобу.
Натомість представник цивільного відповідача Хмельницької міської ради Кучевська заперечила щодо задоволення апеляційних скарг цивільних позивачів і просила вирок суду залишити без змін.
Обвинувачений Роман Миколаїв і його захисник Поліщук наголосили, що вирок Хмельницького міськрайонного суду є законним та обґрунтованим, обране обвинуваченому покарання є таким, що повністю відповідає характеру вчиненого ним кримінального правопорушення та його особі, а цивільні позови такими, що вирішені в межах чинного законодавства. Тому вони просили апеляцію залишити без зміни вирок і відмовити у задоволенні апеляційних скарг.
“Аналіз матеріалів кримінального провадження, дає колегії суддів підстави для висновку, що покарання Романа Миколаїва призначено судом відповідно до положень Загальної частини Кримінального кодексу України, з дотриманням вимог ст.ст.50, 65 КК України, з урахуванням ступеню тяжкості вчиненого ним злочину, даних про особу винного, а також всіх обставин справи. Зокрема, судом враховано, що обвинувачений раніше не судимий, має на утриманні неповнолітню дитину та непрацездатну матір, працював, займався волонтерською діяльністю, має хронічні захворювання, вчинив тяжкий, проте необережний злочин. Обставиною, що обтяжує покарання суд визнав вчинення злочину в стані алкогольного сп`яніння. Обставинами, які пом`якшують покарання обґрунтовано визнано повне визнання вини, щире каяття у вчиненому кримінальному правопорушенні та часткове добровільне відшкодування завданих збитків… Колегія суддів вважає, що покарання призначене судом першої інстанції Роману Миколаїву за ч.3 ст.286 КК України у вигляді шести років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк три роки відповідає ступеню тяжкості вчиненого ним злочину та особі обвинуваченого, узгоджується із санкцією статі обвинувачення і є достатнім та необхідним для його виправлення та запобігання вчинення нових злочинів”, – вважає апеляційний суд.
Крім цього, апеляція пояснила, чому Хмельницька міська рада і департамент освіти у цьому випадку не повинні відшкодувати шкоду, завдану її працівником. Обвинувачений Миколаїв хоч і перебував у трудових відносинах з Хмельницькою міською радою, працюючи начальником департаменту освіти та науки, проте на момент скоєння ним дорожньо-транспортної пригоди не виконував своїх трудових обов`язків та використовував службовий автомобіль у позаробочий час без достатніх на те правових підстав.
“Переконливі та належні докази про неналежний контроль зі сторони Хмельницької міської ради щодо користування обвинуваченим автомобілем «Nissan Leaf» як підставу зімни вироку та стягнення моральної шкоди з цивільного відповідача Хмельницької міської ради, апелянтами, а також Моторного (транспортного) страхового бюро України в апеляційних скарзі відсутні і в суді апеляційної інстанції не наведено. За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для стягнення шкоди з цивільних відповідачів Хмельницької міської ради і департаменту освіти та науки Хмельницької міської ради”, – сказано в ухвалі суду.
Таким чином, ухвала Тернопільського апеляційного суду набрала чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду протягом трьох місяців. Обвинуваченому Роману Миколаїву зараховано у термін відбування покарання час попереднього ув`язнення з 30 травня 2018 року до дня вступу вироку в законну силу включно із розрахунку 1 день попереднього ув`язнення за 1 день позбавлення волі.