Партія «Батьківщина» розпочинає підготовку до всеукраїнського референдуму щодо продажу сільськогосподарської землі. Про це повідомили під час прес-конференції Хмельницького обласного осередку партії. Сьогодні це єдиний шлях, який дасть можливість захистити землю і майбутнє, а землю в Україні має купувати лише держава – щоб здавати її в оренду вітчизняним фермерам, середнім і малих сільгоспвиробникам, вважають представники «Батьківщини».
У ході прес-конференції вони донесли до громадськості ті загрози, які може принести ринок землі, якщо запровадити його сьогодні в Україні.
Зокрема, депутат Хмельницької обласної ради Олександр Розізнаний зазначив, що з 1 липня цього року наша держава вступає у нові реалії – запроваджується вільний ринок земель сільськогосподарського призначення.
«Так, цілком очевидно, що питання ринку землі давно назріло. Але його реалізація мала б відбуватися у цілому комплексі земельної реформи, а не в рамках окремого закону. Має бути цілісна програма, яка б забезпечила права усіх суб’єктів земельного володіння. Ми не маємо повторювати історію тих країн, котрі продали землю іноземцям, а сьогодні, фактично, орендують її у них.
Сьогодні Україна займає перше місце за співвідношенням орних земель до загального фонду землі і ми повинні чітко розуміти, що в умовах війни, пандемії, нігілізму правової системи, давати добро на продаж землі – це злочинно.
Як приклад, чому цей закон не можна запроваджувати сьогодні – більшість новостворених громад, які також є учасниками земельного ринку, є на сьогодні дотаційними. А у законі сказано, що з часом у одних руках можна буде зосередити 10 тисяч гектарів землі. Де візьмуть кошти дотаційні громади? Чи їх землі викупить хтось заможніший? Має бути державна програма, яка б регулювали ці процеси» – наголосив Олександр Григорович.
Анатолій Перейма, котрий представляє Асоціацію фермерів та землевласників Хмельниччини зазначив, що Асоціація фермерів України виступає категорично проти продажу землі, котрий сьогодні законодавчо нам нав’язують.
«Потрібно чітко розуміти, хто сьогодні може купити землю. У першу чергу – це великі капітали. А дрібний фермер, якого, до речі, держава залишила поза увагою, зробити це без підтримки не зможе. Тому ми звертаємось до влади: не робіть помилки, вона дуже дорого обійдеться українському народу! Не буде села – не буде України. Нехай народ на референдумі вирішить, чи потрібно сьогодні дозволити продаж землі» – акцентує фермер.
«Продаж землі позначиться на усіх без винятку громадянах держави. У воюючій країні допустити цього не можна, тим більше, що ми до цього не готові, ні технічно, ні законодавчо, ні організаційно, ні фінансово. Натомість ризикуємо повторити досвід приватизації 90-х років, але цього разу із землею. Міжнародні фінансові корпорації, серед яких є і російський бізнес з нетерпінням чекають відкриття ринку землі. І вони, я переконаний, знайдуть шпарини у нашому законодавстві, аби стати її власниками. Це означає програти війну без бою. Трохи більше року тому на позачерговій сесії Хмельницької обласної ради ми звернулись до Президента України, Верховної Ради України щодо неприпустимості продажу земель сільськогосподарського значення. Наш крик душі було проігноровано, нас не почули. Влада вперто не хоче чути представників громад» – наголошує депутат Хмельницької районної ради Валерій Лєсков.
Підсумовуючи сказане, керівник обласної організації партії «Батьківщина» Сергій Яковлєв наголосив, що останніми роками через російську агресію ми втратили майже 7% нашої території. А за безпосередньої реалізації цього закону, ми можемо втратити більше 50% української землі. Тому що у законі не прописано ані захисту фермера, ані приватної власності.
«Більше того, влада взяла курс на повне обезземелення українських громадян. Зокрема, планують внести зміни до Земельного кодексу, якими дозволяється знімати верхній шар чорноземів, а держава усувається від контрою за обігом сільськогосподарських земель. До того ж уряд проштовхує законопроєкт про скасування права громадян на безкоштовні 2 гектари землі, вже внесли пропозиції про позбавлення українців права постійного користування земельними ділянками.
Тому ми повинні стати єдиними фронтом та запитати у людей, чи готові вони санкціонувати продаж землі» – констатує Сергій Володимирович.
Проведена соціологія визначає, що майже 75% українців не підтримують ринок землі у тому контексті, який нам сьогодні пропонують.
«Саме тому, ми збиратимемо підписи для проведення референдуму та запрошуємо долучитися до цього усім бажаючим громадським організаціям та ініціативним групам. Також проведемо у регіонах круглі столи з фермерами та землевласниками, аби почути їхню думку.
Закон про референдум прийнятий, він не простий у реалізації цього права, але спільними зусиллями ми його підготуємо та проведемо, аби показати владі, що люди проти цього рішення і ні до чого доброго воно не приведе» – наголошує керівник обласної організації партії «Батьківщина».