Хмельницька обласна рада проводить конкурсний відбір на посаду директора комунального закладу культури «Хмельницький обласний краєзнавчий музей».
Одним із претендентів на посаду керівника комунального закладу є журналіст Андрій Мацейко, який пропонує читачам власні роздуми та плани щодо роботи краєзнавчого музею.
“Протягом десятків років журналістської роботи довелось багато дізнатись про історію Хмельницької області, відкрити незвідані і незаслужено забуті (або й свідомо не досліджені) сторінки минувшини нашого краю.
Особливо вражала в цій ситуації якась певна інертність чи байдужість відповідних культурологічних та науково-просвітницьких установ. Ніхто не заперечує великий обсяг робіт, здійсненими цими закладами. Але якісного результату, на мою думку, немає.
Сказати, що молодь (та й загалом громадськість) особливо зацікавилась історією свого краю чи зросла кількість бажаючих відвідати музейні установи – сумнівно.
Здійснюється науково – дослідницька і пошукова робота, працюють виставкові зали, фонди частково поповнюються та перебувають під необхідним наглядом. Але час кидає виклики не щороку, а щомісяця. А то й частіше. Мобільність, оперативність, доступність – ось шляхи розвитку музейної справи.
Що для цього потрібно зробити?
Музей повинен стати центром краєзнавчих досліджень, центром розробки стратегічних напрямків краєзнавчої і пошукової роботи. Налагодити зв’язки з ОТГ Хмельниччини щодо надання методичних знань музейної справи, координація зусиль та міжмузейний обмін експонатами.
Музей повинен привчати до розуміння, що Хмельниччина, її історія є органічною складовою історії України та Європи.
Сьогодення вимагає максимально відкрити доступ до фондів музею, зробити віртуальну виставку (оцифрувати експонати).
Взагалі, цифрові технології – це чудовий спосіб перетворити музейний досвід з пасивного на інтерактивний, особливо для молодої аудиторії.
Цифровий світ пропонує надзвичайно широку палітру перспектив та можливостей для установ, що працюють з спадщиною, культурою та мистецтвом. Та інституція, яка стратегічно буде враховувати цифрові технології у своїй діяльності, у результаті відчуватиме багато переваг. Дуже показним видається той факт, що більшість організацій, які вже впровадили цифрові технології, зазначають, що цифрові медіа надихають людей бути більш соціальними. Відвідувачі стають чимось більшим, ніж просто клієнтами, а самі музеї та пам’яткоохоронні заклади – більше, ніж установа, яка надає освіту та розваги. Цифрова взаємодія є найважливішим інструментом для сучасної організації роботи музеїв. Більшість європейських музеїв зараз використовують віртуальну реальність у своїй діяльності, обов’язковими атрибутами більшості інтерактивних гаджетів-гідів є квести, вікторини, пазли, програми і додатки, що надають до-ступ до спілкування на тематичних форумах та інші”.