4 березня депутат від Слуги народу та голова правоохоронного комітету Верховної Ради Денис Монастирський звернувся листом до спікера Дмитра Разумкова із проханням відправити законопроект 4651 (яким посилюється відповідальність за брехню в декларації), до Венеціанської комісії для отримання їхнього експертного висновку. Однак такого рішення профільний комітет щодо законопроєкту не приймав. Таким чином депутати намагаються затягнути із посиленням відповідальності за брехню в деклараціях, повідомляє Центр протидії корупції.
Монастирський обґрунтував необхідність направити звернення щодо законопроєкту 4651 до Венеціанської комісії тим, що “на своєму засіданні 03 березня 2021 року (протокол №62) Комітет з питань правоохоронної діяльності розглянув вказаний законопроект та вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти його в першому читанні за основу та рекомендувати Голові Верховної Ради України звернутися до Європейської комісії “За демократію через право” (Венеційської комісії) з проханням надати експертний висновок щодо цього законопроекту”.
Після цього листа, 12 березня Разумков звернувся до Президента Венеціанської комісії з проханням надати експертний висновок щодо цього законопроєкту.
Однак на самому засіданні правоохоронного комітету 3 березня питання про направлення законопроєкту 4651 до Венеціанської комісії на голосування не ставилось, а відповідно і рішення рекомендувати його відправити не могло прийматись.
“Монастирський та Разумков, обрані до Ради від президентської партії, незважаючи на ініціативу президента щодо повернення тюрми за брехню в деклараціях, зробили все, аби не розглянути цей законопроєкт до закінчення періоду декларування за 2020 рік. Тобто у поданих деклараціях немає сенсу шукати брехню, бо за неї депутатам світить максимум обмеження волі. А сума, від якої таке “жорстоке” покарання передбачається дорівнює елітній квартирі в центрі Києва – від 9 млн грн. За брехню на менші суми навіть такого покарання не передбачено, а через мізерні строки давності справи не встигатимуть навіть розслідувати”, – коментує експерт ЦПК Антон Марчук.
Зауважимо, що законопроєкт 4651 передбачає відновлення ув’язнення за брехню в декларації, адже раніше Конституційний Суд свавільно скасував таку відповідальність. У грудні депутати проголосували за “компромісний” закон, який розкритикувала громадськість та міжнародні партнери через відсутність реального покарання за злочин.
Раніше Венеційська комісія вже рекомендувала Україні покарання за брехню в декларації у вигляді позбавлення волі.
Центр протидії корупції звернувся до правоохоронців з вимогою розслідувати ці факти та притягнути до відповідальності тих, хто фальшував рішення комітету.