У середу, 31 березня заступник голови Хмельницької ОДА і куратор охорони здоров’я Сергій Ткачук вийшов в онлайн з не дуже приємними новинами. За його словами, “помаранчева” Хмельниччина за показниками поширення коронавірусної хвороби, вже формально перебуває у “червоній” зоні. Якщо нічого не зміниться, то орієнтовно у п’ятницю, 2 квітня область офіційно стане “червоною”.
“Хмельницька область наближається до критичної ситуації. До нас їде мобільний шпиталь, який розгорнуть на площі 12 тис. кв. м у Славуті на території лікарні. Є відповідний наказ ДСНС… Треба розуміти, що медики працюють на межі виснаження. Система охорони здоров’я – небезмірна: скільки ліжко-місць ми не розгорнули б, але дійдемо до такої ситуації, що не буде кому лікувати хворих, оскільки у забезпеченні належиної медичної допомоги є критична точка”, – сказав Ткачук.
Прикметно, що того ж дня майже в унісон з Хмельницькою ОДА про погіршення епідситуації заявив міністр охорони Максим Степанов під час засідання уряду. Він зазначив, що найближчими днями Хмельницька область може бути переведена на червоний рівень епіднебезпеки.
“Тому що є порушення критеріїв урядової постанови №1236”, – пояснив керівник МОЗ.
Однак прогнозованого “почервоніння” Хмельниччини не відбулося. Та це не значить, що коронавірус злякався чиновницьких тирад і раптово відступив. Навпаки – “ковідне” піке, в якому опинилася область, затягується. Відповідь на запитання, чому Хмельницька область ще не в “червоній” зоні карантину, очевидна – обласна влада задіяла певні адміністративні важелі тим самим “підкоригувалися” критерії МОЗ, про які згадав Степанов.
Спробуємо пояснити більш доступніше.
На початку березня 2021 року міністерство охорони здоров’я оновило адаптивну карту рівнів епідемічної небезпеки і Хмельницька область потрапила до “помаранчевої” зони. На той час регіон мав дещо вищий показник щодо рівня госпіталізації. Та й то за один день (на 4 березня) – 62,7% на 100 тис. населення при нормі 60% і менше.
Нині ж цей критерій МОЗ Хмельниччинна перевищила вдвічі: на 31 березня – 122,2%, 1 квітня – 122,6%, 2 квітня – 128,1%.
Взагалі профільне міністерство визначило шість показників, за якими міряє розповсюдження COVID-19 у регіонах: перевищення епідпорогу, коефіцієнт виявлення нових випадків інфікування, охоплення тестуванням, рівень госпіталізації, динаміка рівня госпіталізацій і завантаженість ліжок з киснем.
Приміром, щоб вилетіти з “помаранчевої” зони у “червону”, у конкретній області три дні поспіль має бути перевищений рівень цих показників. Підвищена увага центральної влади саме до завантаженості ліжок з киснем. У нашому випадку якраз і маємо справу із жонглюванням цифр.
Весь березень у Хмельницькій області спостерігалася стрімка динаміка завантаженості ліжко-місць у закладах області, що надають допомогу хворим з COVID-19. Буквально за останні десять днів березня заповнюваність “ковід”-ліжок підстрибнула на 20%: якщо на 20 березня фіксувалася завантаженість на 73,47%, то на 30 березня – 94,22%.
Навіть центральні ЗМІ помітили, до якої прірви наближається Хмельницька область. Так, 30 березня видання “Українська правда” опублікувало новину з посиланням на місцеву ОДА під заголовком “На Хмельниччині майже скінчилися ліжка для хворих на COVID”.
Але день, коли відбувся брифінг із заступником голови Хмельницької ОДА Сергієм Ткачуком, все змінив. Хмельницька ОДА почала давати у “ковід”-статистику інформацію щодо завантаженості ліжко-місць у закладах області, що надають допомогу хворим з COVID-19, без врахування пацієнтів, котрі мають підозру на коронавірусну хворобу. Таким чином, критичні на 30 березня 94,22% наступного дня перетворилися на 65,05% (без підозр)! На 3 квітня цей показник становив 64%, не враховуючи 381 особу, котра мала підозру на COVID-19.
“Ми завжди рахували зайняті “ковідні” ліжка разом з підозрами. Бо неможливо покласти на ліжко, де лежить хворий з підозрою, хворого з коронавірусною хворобою”, – розповів НГП один із колишніх високопосадовців Хмельницької ОДА.
Тут варто поглянути на кількісні показники хворих, котрі потрапили до стаціонарних “ковідних” закладів. Офіційна статистика невблаганна – лише за добу (на 3 квітня) в медзаклади лягло 129 нових хворих з COVID! Загалом, на стаціонарному лікуванні перебуває 2043 “ковідних” пацієнтів.
Ця ситуація фактично змусила керівництво ОДА в авральному режимі шукати резерви. Добряче виручив Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни, в якому “під ключ” ще у жовтні 2020 року підготували 200 “ковідних” ліжок. Однак, як згадує співрозмовник НГП, перепрофілювання цього медзакладу, відбувалося восени 2020-го з неабияким супротивом деяких народних депутатів від Хмельниччини та окремих керівників. Його фактично силою включили у “ковідний” перелік закладів, які фінансуються Національною службою здоров’я.
За останні три дні на Хмельниччині відкрилися нові “ковідні” ліжка у Білогірській ЦРЛ (60), Волочиській ЦРЛ (20), Городоцькій ЦРЛ (20), Шепетівській ЦРЛ (10), Хмельницькій міській лікарні (100).
Про те, що у Хмельницькій області є чималі проблеми з коронавірусною хворобою, підтверджує й поява у Славуті мобільного шпиталю, облаштуванням якого керує Державна служба надзвичайних ситуацій. Пам’ятаєте, як у вересні 2020 року тодішній голова Хмельницької ОДА Дмитро Габінет заявив на телебаченні, що настене ситуація, коли на стадіонах доведеться розгортати пункти з надання допомоги хворим на COVID-19. Тоді його фактично “затаврували” і він мусив ще довго пояснювати свої слова.
Нині ж ситуація хоч і неідентична ідеї про стадіон, але тривожна. До кінця невідомо, де взяти вільні руки медиків для надання допомоги хворим, яких планують розмістити у цьому мобільному шпиталі; звідки і хто має дати необхідне обладнання.
Також не треба забувати, що так давно міський голова Славути Василь Сидор розпочав контрнаступ на центральну та обласну влади, які, за його словами, відсторонилися від вирішення проблеми із забезпеченням кисню “ковідних” хворих. Тому поява мобільного шпиталю у Славуті якраз і покаже, наскільки буде злагоджена робота вертикалі президента і місцевого самоврядування.
Незалежний громадський портал.