«Будь-хто може прийти в управління житлово-комунального господарства, запропонувати послуги свої з капітального ремонту, з поточного ремонту або з вироблення і відповідно отримати роботи. Це не проблема. Зараз можна подивитись цілу кипу візитівок людей і, хто дає кращу ціну, той з нами працює» – запевняв журналістів у 2019 році Василь Новачок.
Однак розслідування Альони Берези та Марії Турчиної, як отримують бюджетні підряди від управління комунальної інфраструктури Хмельницької міської ради показало, що так буває не завжди. Бо з вибором підрядника інколи відбуваються дуже дивні метаморфози. І підприємець, який ще вчора займався лавочками – починає займатися ледь не усім – від пляжних парасольок, сміттєвих майданчиків до майданчиків для вигулу собак.
Один з підрядників, який отримує угоди без попереднього досвіду роботи та часто із вищою ціною, – це Олександр Жугда. Він починав від лавочок майже в усіх дворах, а потім плавно перейшов до створення пляжних парасоль.
Парасольки, які зробив Олександр Жугда, коштували бюджету 12,4 тисячі гривень кожна. Тоді як аналогічні полтавські підприємці продавали у 2019 році за 7 тисяч/штука із встановленням. Підприємець Жугда різницю в ціні пояснював тим, що всі свої невдалі спроби зі встановлення закладав у кошторис. Тобто його помилки та навчання коштували бюджету 5,5 тисяч гривень на кожній парасолі. Точніше, це нам з вами довелось платити за набуття досвіду цього підрядника. А це 82 500 гривень за 15 парасольок.
Після парасольок Олександр Жугда взявся до пандусів, а ще робив сходи, велопарковки. А потім встановлював стели із написом «Хмельницький» при виїздах з міста. Це оновлення іміджу міському бюджету коштувало трохи більше мільйона гривень. Виготовлення гербу, букв, і монтаж букв на конструкції, і підсвітку робило ПМП «Кристал». А монтаж вже повністю готових стел робив Жугда. Чому не купили напряму у ПМП «Кристал»? При прямій закупівлі у ПМП «Кристал» та встановленні силами комунального підприємства економія могла б бути у розмірі 95 тисяч гривень.
Загалом за 2019-2020 року ФОП Жугда О.К. із двома найманими працівниками, різноробочими на мінімальній заробітній платі, та без техніки у власності, отримав підрядів на майже 3,2 мільйона гривень. Цю суму нам демонструють проплати, які було здійснено управлінням житлово-комунального господарства за два роки.
Журналістка вважають, що без політики в українських реаліях мало що відбувається. У 2015 році Олександр Жугда балотувався до Хмельницької районної ради від ВО «Свобода». Як переконує сам підприємець, членом партії не був. Мовляв запропонували – і не відмовився.
“Я з Жугдою не був знайомий раніше. Мені його ніхто не радив. З Болеславом познайомився нещодавно, ось лише після призначення його старостою Шаровечки. Ніякого політичного підґрунтя у співпраці Жугди і управління немає”, – переконує Василь Новачок.
“Ви ж знаєте, я не в партії. Так, раніше я симпатизував. Але до політики, то не має жодного відношення”, – запевняє Олександр Жугда.