Відповідно до постанови КМУ № 1074 від 24.11.2019 р. «Про деякі питання створення госпітальних округів» , якою зобов’язано голову облдержадміністрації надати пропозиції та рекомендації по реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я та організації надання медичної допомоги жителям Хмельницької області -через реорганізацію і перепрофілювання діючої мережі закладів охорони здоров’я, відповідно до рекомендацій МОЗ, за пропозицією госпітальної ради.
Нерозуміння суспільством задекларованих змін, відвертий саботаж керівників лікувально-профілактичних закладів усіх рівнів і департаменту охорони здоров’я, ігнорування рішень і постанов уряду, відсутність координації реформ на місцях – ось у якому стані знаходяться реформи вторинної ланки закладів охорони здоров’я ( спеціалізованої медичної допомоги).
Враховуючи, що заклади спеціалізованої і високоспеціалізованої медичної допомоги знаходяться у спільній власності територіальних громад, подальше просування змін у галузі охорони здоров’я, у значній мірі залежить від політичної волі голів Хмельницької ОДА і Хмельницької обласної ради, голів представницьких та виконавчих органів влади. Рішення мають бути прийняті відповідними радами та головою облдержадміністрації за пропозицією госпітальної ради. Але більшість у госпітальній раді складають керівники лікувально-профілактичних закладів, які, як правило, очолюють тіньові потоки ( будівництво і капітальний ремонт, закупівля дороговартісного обладнання, розподіл по престижних посадах, вступ до медичних закладів, плата за оперативні втручання та пологи, стоматологічні послуги, відвертий продаж груп інвалідності, оренда). Тому, госпітальні ради місяцями не збираються на свої засідання, не затверджують плану розвитку госпітального округу, не надають пропозицій голові ОДА про структуру закладів охорони здоров’я, які як правило не розуміють суті реформування у галузі. Департамент охорони здоров’я імітує діяльність, закриваючи певні тіньові напрямки. Стентування у кардіоцентрі вартує до 35 тис.грн., тому, очікувати змін від керівників, які очолюють такі тіньові схеми – не варто. Реформування закладів другого рівня потребує належного фінансування, 3 відсотки від ВВП – недостатньо для проведення змін вторинної ланки, потрібно хоча б 5-6 відсотків від ВВП, як передбачає чинна законодавча база. Але те, що сьогодні гарантовано оплачує НСЗУ по пакетах послуг це значно більші кошти, ніж це було при виділенні субвенції з державного бюджету, так як, ті кошти розкрадались на рівні МОЗ, обласних, міських та районних рад. Президент України Зеленський рекомендував Верховній Раді внести зміни до Державного бюджету на 2021 рік, якого підтримав профільний комітет Верховної Ради з питань охорони здоров’я, про виділення галузі охорони здоров’я 6% від ВВП – для реалізації реформування вторинної ланки.
Основною проблемою, на сьогоднішній день, є існування закладів охорони здоров’я, які не стали опорними і які неоптимізовані належним чином, а це бувші центральні районні лікарні, яких у Хмельницькій області до 30 закладів, де працює до 10 тис. медпрацівників. Ці заклади мали б бути оптимізовані і реорганізовані за пропозицією госпітальної ради і створено заклади планового, реабілітаційного, відновлювального лікування, хоспісні заклади тощо.
Відповідно до концепції реформування галузі охорони здоров’я, затвердженої Верховною Радою, КМУ та Президентом, госпітальні ради сформовані відповідно до постанови № 1074, мали б підготувати і надати рекомендації голові облдержадміністрації по реорганізації і перепрофілюванню діючої мережі закладів охорони здоров’я, відповідно до рекомендацій міністерства охорони здоров’я. Цього не було зроблено, чим створено цугцвангову ситуацію, коли близько 30-ти закладів, які не визначені постановою Уряду, як опорні, стануть абсолютно нерентабельними, після того, як завершиться фінансування по програмі лікування ковідних хворих. Вони залишаться без фінансових ресурсів, а тисячі медичних працівників – без роботи, що приведе до соціальних протестів. Це стосується Кам’янець-Подільської ЦРЛ, Староушицької райлікарні № 2 та Оринівської райлікарні № 3, Чемировецької, Новоушицької, Віньковецької ЦРЛ у новоствореному Кам’янець-Подільському районі, Хмельницький госпіталь ветеранів воєн, Хмельницька, Ярмолинецька, Летичівська, Старосинявська, Деражнянська, Теофіпольська ЦРЛ, Чорноострівська комунальна лікарня Хмельницького району та Нетішинська міська лікарня, Ізяславська, Полонська, Білогірська ЦРЛ, Шепетівська вузлова та Грицівська комунальна лікарні, які фінансуватимуться з бюджету новостворених територіальних громад, у бюджеті яких будуть відсутні кошти на їх фінансування.
Уникнути цих проблем можна шляхом формування обґрунтованого, фахового плану розвитку госпітального округу, де, відповідно до постанови КМУ № 1074, на підставі методичних рекомендацій МОЗ – перепрофілювати діючу мережу закладів, шляхом створення:
- Закладів охорони здоров’я, які надають високоспеціалізовану медичну допомогу – Хмельницька обласна лікарня, Хмельницький протипухлинний центр, Хмельницький обласний заклад з надання психіатричної допомоги з філіалом у с.Яблунівка, Хмельницька обласна протитуберкульозний диспансер із структурними підрозділами у Голозубенцях і Славуті, Хмельницький обласний серцево-судинний центр, Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Хмельницький обласний центр дерматовенерології та боротьби зі СНІДом, Хмельницький обласний центр служби крові, Хмельницький обласний паталого-анатомічний центр із структурними підрозділами у Кам’янці-Подільському і Шепетівці, Хмельницька обласна база спеціального медичного постачання та аптечного резерву( шляхом об’єднання спеціальної бази та облфармації), Хмельницький центр психіатричної допомоги. Також на базі Хмельницької міської лікарні створити центр охорони материнства і дитинства, шляхом об’єднання Хмельницької обласної і міської дитячих лікарень і Будинку дитини «Берізка», який буде надавати медичну допомогу ІІ- ІІІ рівня дитячому населенню.
- Санаторні заклади:
Для координації роботи по санаторно-курортному лікуванню пропонується створити при Департаменті охорони здоров’я відділ курортів та санаторно-курортного лікування та вийти із пропозицією до КМУ про створення державного курорту «Сатанів» та взяття під контроль видобуток мінеральної води та будівництво заводу мінеральних вод, тому що, за даними геологорозвідки, поклади мінеральної води – найбільші в Україні. Провести реорганізацію дитячих санаторних закладів, шляхом об’єднання на базі Староушицького санаторію «Дністер» – Великожванчицького, Малієвецького і Кам’янець-Подільського дитячих санаторних закладів. Вийти із пропозицією про передачу Маківського санаторію, який є власністю колишніх колективних господарств області, на баланс Хмельницької обласної ради та прийняти обласну програму розвитку санаторно-курортних закладів області та курорту «Сатанів».
- Ініціювати створення, на базі Хмельницької обласної лікарні, центру телемедицини, центру трансплантації нирки, створення хірургічного відділення голови та шиї ( з ЛОР відділом, нейрохірургією і стоматологічним відділенням), центру мікрохірургії ока, ортопедотравматологічного центру з пересадкою суглобів, повноцінного відділення екстреної медичної допомоги з МРТ та КАТЕ, з вертолітним майданчиком, для прийому та евакуації хворих, закупівлю для Центру ЕМД і МК санітарного гелікоптера, відкриття пунктів екстреної медичної допомоги у новостворених ОТГ, з приближенням їх до автомобільних доріг міжнародного і державного значення.
- На базі Хмельницької міської інфекційної лікарні необхідно створити заклад ІІІ рівня надання допомоги хворим інфекційного профілю, який фінансуватиметься з обласного, бюджету територіальних громад та НСЗУ і координуватиме профільні інфекційні заклади, як холдинг, на базі Чемировецької райлікарні на півдні та Полонської – на півночі області, Новоушицької та Віньковецької ЦРЛ.
- Реформа закладів медичної освіти.
Аналіз кадрового потенціалу та необхідність у середніх медичних працівниках, проходження післядипломної освіти середніми медичними працівниками, говорить про те, що з 4-х медичних закладів, які фінансуються з обласного бюджету необхідно залишити 3 заклади у адміністративних центрах, новостворених районів – Шепетівці, Хмельницькому та Кам’янець-Подільському, а Чемировецьке медичне училище, як варіант, можна використовувати, як госпрозрахунковий заклад післядипломної освіти середніх медичних працівників області та невелике відділення по підготовці середніх медичних працівників на платній основі.
Потрібно також використати базу цих 4-х закладів для проходження курсів підвищення кваліфікації у літній період – середніми медичними працівниками, під час канікул, з використанням для житла гуртожитків закладів, за кошти лікувальних закладів.
Для координації роботи Департаментом охорони здоров’я по реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я та організації надання медичної допомоги жителям області, необхідно, розпорядженням голови Хмельницької ОДА, створити міськрайонні управління охорони здоров’я у м. Хмельницькому, м.Кам’янець-Подільську та м.Шепетівці, при новостворених райдержадміністраціях.
- При виконанні постанови КМУ по автономізації медичних закладів Хмельницька обласна та більшість районних рад допустили цілий ряд грубих порушень Урядової постанови та методичних рекомендацій МОЗ, в результаті чого, затверджені статути цих закладів, які не відповідають типовим, затвердженим МОЗ у Методичних рекомендаціях.
- Реорганізація закладів ІІ-ІІІ рівня, шляхом перетворення у КНП, не була проведена до 01.01.2019 року, як це рекомендувалось у Перехідних положеннях ЗУ «Про автономізацію медичних закладів», згідно яких, реорганізацію до цієї дати можна було провести без експертної оцінки майна лікарні, а по балансовій вартості. В результаті таких дій прийшлось на експертну оцінку витратити з обласного та районних бюджетів до 6 млн.грн., які можна було б спрямувати на покращення оснащення закладів. По оцінці незалежних експертів – «відкат» склав до 25%.
- Радами не створено обов’язковий орган для закладів ІІ-ІІІ рівня – «Спостережну раду», відповідно до постанови КМУ № 1077, створення якої є обов’язковим і яка слідкує за дотриманням законодавства закладом при наданні медичних послуг. До складу ради входять: представники виконавчих органів, представник власника та представники профільних громадських об’єднань.
4.Більшість районних рад, при автономізації, не проводили конкурсів по призначенню керівників цих закладів, чим порушили ст.16 «Основ законодавства про охорону здоров’я» та постанову КМУ № 1094. Керівник такого закладу призначається створеною власником (радою) конкурсною комісією з 9-ти чоловік, для комунального закладу ( 3 – представники власника, 3- представники колективу, 3- громадських об’єднань). Але це усе не виконувалось і для прикладу, голова Кам’янець-Подільської районної ради створив конкурсну комісію своїм розпорядженням, а не рішенням сесії у кількості 15 – ти чоловік і примудрився не включити до складу комісії жодного представника трудового колективу і громадських організацій. А голова Славутської районної ради пішов ще дальше, створивши своїм розпорядженням комісію для самого себе, фальсифікувавши постанову КМУ і таким чином, рішенням такої комісії -призначив себе головним лікарем Славутської ЦРЛ .
Відповідно до рекомендацій МОЗ, постанови КМУ № 1074 та рекомендацій міжнародної організації USAID – розроблено алгоритм реорганізації та перепрофілювання закладів охорони здоров’я ІІ рівня, які не отримали статусу опорних. Використовуючи ці рекомендації, госпітальна рада, як дорадчий орган при голові ОДА, мала надати рекомендації по перепрофілюванню цих закладів,на базі яких могли б бути створені реабілітаційні лікарні, лікарні відновлювального лікування, хосписні та герентологічні лікарні, як у вигляді концернів та холденгів так і договорів про спільну діяльність з опорними закладами так і самостійно, як заклад ОТГ та надавач послуг відповідного пакета, який фінансується за договором з НСЗУ.
Пропозиції по реорганізації та перепрофілюванню мережі закладів охорони здоров’я в м.Кам‘янець-Подільський і новоствореного Кам‘янець-Подільського району:
- Створення міськрайонного управління охорони здоров’я розпорядженням голови облдержадміністрації та затвердження положення про нього.
- Створення лікарні інтенсивного лікування ІІ рівня шляхом об’єднання міської і районної лікарень, з відкриттям відділень дитячої хірургії, дитячої травматології, мікрохірургії ока, хірургічного відділення голови та шиї ( з ЛОР відділом, нейрохірургією і стоматологічним відділенням).
- Створення реабілітаційної лікарні і відновлювального лікування на базі Староушицької райлікарні № 2.
- Створення хоспісної лікарні з палатами соціальної допомоги, на базі Оринівської райлікарні № 3.
- Створення на базі Чемировецької ЦРЛ профільного госпіталю по лікуванню ковіду, у складі холдингу або концерну Хмельницької інфекційної лікарні.
- Створення серцево-судинного центру.
- Відкриття відділення детоксикації у складі лікарні.
Пропозиції по реорганізації та перепрофілюванню мережі закладів охорони здоров’я в м.Хмельницький і новоствореного Хмельницького району:
- Створення міськрайонного управління охорони здоров’я розпорядженням голови облдержадміністрації та затвердження положення про нього.
- Організація на базі Хмельницької міської лікарні лікарні інтенсивного лікування ІІ рівня з табельним оснащенням та структурними підрозділами, відповідно до методичних рекомендацій МОЗ.
- Створення на базі Хмельницької ЦРЛ – лікарні екстреної медичної допомоги.
- Організація на базі Ярмолинецької ЦРЛ хоспісної лікарні та відділення соціальної і герентологічної допомоги.
- Створення на базі Деражнянської ЦРЛ реабілітаційної та лікарні відновлювального лікування.
- Створення на базі Новоушицької та Віньковецької ЦРЛ профільного госпіталю по лікуванню ковіду, у складі холдингу або концерну Хмельницької інфекційної лікарні.
Пропозиції по реорганізації та перепрофілюванню мережі закладів охорони здоров’я в м.Шепетівка і новоствореного
Шепетівського району:
- На території району функціонує два опорних заклади – КНП Шепетівська та Славутська ЦРЛ, яким надано статус лікарень інтенсивного лікування першого рівня.
Продовжують функціонувати, не маючи статусу, Ізяславська, Полонська, Білогірська ЦРЛ, Шепетвська вузлова лікарня, Нетішинська і Понінківська міські лікарні і Грицівська райлікарня № 2.
- Усі багатопрофільні заклади автономізовано і вони мають статус комунальних некомерційних підприємств, але:
- Статути цих закладів модельним, рекомендованим МОЗ;
- Керівники цих закладів не призначені через конкурс, відповідно до постанови КМУ № 1094;
- У цих закладах власники ( засновники) не сформували спостережних рад, як цього вимагає постанова КМУ № 1077.
- Не сформовано, за пропозицією, госпітальної ради головою ОДА мережі закладів вторинного рівня, як цього вимагає концепція реформування, яку затверджено постановою КМУ ( не створено лікарні інтенсивного лікування другого рівня, реабілітаційні лікарні, планового лікування, хоспіси.
- Протистояння Шепетівської міської і районної рад привело до створення двох центрів ПМСД – районної і міської рад.
- Такі ж причини привели до створення двох КНП спеціалізованих лікарень – Шепетівська ЦРЛ і Шепетівська вузлова лікарня. Постановою КМУ вузлова лікарня, яка належала Південно-Західній залізній дорозі, рішенням Шепетівської райради була передана до складу Шепетівської ЦРЛ. Керівник вузлової лікарні оскаржив це рішення в суді, а суд апеляційної інстанції відмовив у скарзі, але Шепетівська районна рада, чомусь, відміняє своє попереднє рішення і створює. На базі вузлової лікарні, ще одне КНП « Шепетівська вузлова лікарня», що привело до заборгованості у заробітній платі обох закладів. Під протестом колективів закладів обласна адміністрація виділила 12 млн.грн. для погашення заборгованості.
- Відповідно до рішення МОЗ і КМУ, Шепетівська ЦРЛ, отримавши статус головного закладу Північного регіону, мала б створювати відповідно до рамкових вимог МОЗ матеріально-технічну базу, яка відповідала б статусу закладу. Але адміністрація закладу продовжує віддавати в оренду приміщення приватним структурам ( на території закладу функціонує до 15-ти аптек і аптечних пунктів, кілька медичних центрів).
- Рішенням уряду затверджено перспективний план формування нового Шепетівського району з адміністративним центром у м.Шепетівка. На території району функціонують медичні заклади обласного підпорядкування:
- Станція екстреної медичної допомоги у м.Шепетівка, підстанції у містах Славута, Ізяслав, Нетішин, Полонне, Білогір’я;
- Відділення судово-медичної експертизи Хмельницького бюро;
- Лабораторні центри МОЗ України – 5;
- Шепетівське медичне училище;
- Комунальні аптеки – 2.
Первинну медичну допомогу надають центри ПМСД у містах Ізяслав, Нетішин, Славута, Шепетівка – 2, Полонне, Білогір’я, якими розгорнуто до 67 сімейних амбулаторій і до 190 фельдшерських пунктів.
На території району, відповідно до ліцензії, функціонує до 40 приватних аптек і аптечних пунктів, а також приватні медичні центри – «Сіліцея», «Міла Мед», «Поділля Медфарм», «Дента Люкс» та до 10-ти приватних стоматологічних кабінетів.
Усі ці структури, яких більше 200, не координуються жодним профільним виконавчим органом, що привело до вищеперерахованих недоліків, так як, загальнонаціональні програми боротьби з туберкульозом, онко захворюваннями, ВІЛ, СНІД, коронавірус.
Що терміново необхідно зробити для належного функціонування системи закладів охорони здоров’я:
- Розпорядження новопризначеного голови Шепетівської РДА та рішення міської ради створити Шепетівське міськрайонне управління охорони здоров’я та затвердити положення про нього.
- Провести аудит матеріально-технічної бази та кадрового потенціалу медичних закладів району.
- Привести статути КНП спеціалізованих закладів у відповідність до вимог чинного законодавства та створити засновниками спостережні ради закладів, відповідно до постанови КМУ № 1077.
- Провести конкурси на заміщення посад директорів спеціалізованих закладів КНП, відповідно постанови КМУ № 1094.
- Підготувати матеріально-технічну базу Шепетівської ЦРЛ до отримання нею статусу головного закладу району, лікарні інтенсивного лікування другого рівня.
Славутську ЦРЛ – лікарню інтенсивного лікування першого рівня.
- Вийти з пропозицією до госпітальної ради і Хмельницької ОДА та КМУ « Про створення, на базі Нетішинської міської лікарні, лікувально-діагностичного центру «зони спостереження» Хмельницької АЕС.
- Створити, за договором про спільну діяльність, на базі Ізяславської та Полонської ЦРЛ реабілітаційних центрів відновного та планового лікування хворих з інсультами та інфарктами міокарда. Реабілітацію дітей з вродженими вадами, на базі Білогірської ЦРЛ хоспісної лікарні та лікування соціально незахищених верств населення, попередньо оптимізувавши їх структури.
- Затвердити єдиний клінічний маршрут надання екстреної медичної допомоги на госпітальному етапі, через відділення екстреної медичної допомоги у лікувальних закладах Шепетівки, Славути, Ізяслава, Полонного, Нетішина.
- Взяти під контроль відкриття відділень екстреної медичної допомоги, які фінансуються з державного бюджету та затвердити положення про них.
- Провести конференцію трудових колективів та заключити колективні договора.
- Відкрити при відділеннях екстреної медичної допомоги Шепетівської та Славутської ЦРЛ підрозділи «телемедицини».
- Створення інсультного центру на базі Шепетівської ЦРЛ та його оснащення, згідно табелю, затвердженого МОЗ ( МРТ, КАТЕ, лабораторна діагностики).
- Відкриття кардіологічного відділення для лікування гострого інфаркту міокарда, з впровадження холтерського монітора, через стравохідну електростимуляцію фібрінолізісу, з узгодженою системою для пере направлення хворих до реперфузійного центру з перспективою створення такого центру на базі Шепетівської вузлової лікарні.
- Створення аптечного відділення на базі Шепетівської ЦРЛ з посадою клінічного провізора.
- Ввести у структуру закладу офтальмологічне відділення із мікрохірургією ока.
- Відкриття та оснащення челюсно-лицьового відділення з ЛОР відділенням.
- Відкриття на базі травматологічного відділення травматологічного центру з цілодобовим травмпунктом та впровадження технологій пересадки суглобів.
- Завершити будівництво перинатального центру з відкриттям половогово, неонатального відділень та відділення паталогії новонароджених.
- Відкриття госпрозрахункового центру бальнеофізіотерапевтичного лікування та реабілітації.
- Відкриття через державне приватне партнерство госпрозрахункового підрозділу по транспортуванню та супроводу хворих до медичних закладів Києва, Харкова та за кордон.
- Впровадження енергозберігаючих технологій щодо утеплення фасадів через фонд Регіонального розвитку Хмельницької ОДА.
- Встановлення сонячних батерей для автономного електропостачання.
- Прийняття рішення сесіями Шепетівської міської та районної рад щодо створення мотиваційних умов для запрошення восоко кваліфікованих працівників ( службове житло, пільгові кредити на житло, пільги на комунальні послуги).
- Проведення курсів підвищення кваліфікації на базі Шепетівського медичного училища, з використанням гуртожитку у літній період.
Усю цю реорганізацію можна провести за поданням госпітальної ради, яку необхідно сформувати, відповідно до постанови КМУ № 1074, з представників регіонів, які мають бути обрані на сесіях відповідних рад. Відповідно по постанови, голова ОДА, за пропозицією госпітальної ради, проводить реорганізацію та перепрофілювання діючої мережі закладів охорони здоров’я, відповідно до Методичних рекомендацій МОЗ по реалізації державної політики у сфері охорони здоров’я та організації медичної допомоги жителям Хмельницької області, згідно закону України «Про місцеві державні адміністрації».
Анатолій Побережний,
Голова асоціації лікарів Хмельницької області,
головний лікар медичного центру.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!