У ІІ півріччі 2020 року аудитори Хмельниччини провели ревізію бюджету міста Хмельницького за період з 01 січня 2017 по 30 червня 2020 року, повідомляє державна аудиторська служба України.
Ревізією охоплено 5 розпорядників та 1 одержувача бюджетних коштів і встановлено втрат (збитків) на суму 53,9 млн грн, зокрема:
– фінансове управління Хмельницької міської ради – встановлено збитків на суму 4,0 млн грн,
– департамент освіти та науки Хмельницької міської ради –встановлено збитків на суму 17,0 млн грн,
– управління охорони здоров’я Хмельницької міської ради – встановлено збитків на суму 8,1 млн грн,
– управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів – встановлено збитків на суму 0,3 млн грн,
– комунальне підприємство по будівництву, ремонту та експлуатації доріг виконавчого комітету Хмельницької міської ради – 13,8 млн грн.
За результатами проведених ревізій розпочато 1 кримінальне провадження. Не зупиняючись на досягнутому, зважаючи на результати ревізії бюджету, працівники Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області провели аудит бюджету міста Хмельницького.
Як засвідчили результати аудиту міста Хмельницького, ресурсний потенціал міста спроможний забезпечити належні соціальні гарантії мешканцям обласного центру. Однак у досліджуваному періоді були причини і фактори, які перешкоджали в повному обсязі використовувати наявні можливості та резерви.
Негативним фактором наповнення бюджету є те, що нормативно-грошову оцінку земель в місті проведено ще 2010 року, а це призводить до заниження доходної частини бюджету.
Окрім того, у період COVID-19 надання пільг платникам-орендарям об’єктів зовнішньої реклами (стовпи, стенди, сіті-лайти), замість конкретних, бодай хоча б малих підприємців, призвело до недоотримання доходів бюджетом. Розрахункова сума недоотриманих від звільнення платників цього виду платежу коштів за 4 місяці 2020 року становить 0,8 млн грн.
Неналежна організація паркування транспортних засобів у місті Хмельницькому, суцільний хаос, а також бездіяльність місцевої влади спричинили те, що в місті не забезпечено організації платного паркування транспортних засобів, що, як наслідок, призвело до недоотримання коштів місцевим бюджетом на суму 7,3 млн грн.
А брак належного обліку і контролю за виконанням договорів пайової участі та сплатою коштів пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького – до втрат бюджету на суму 23,2 млн грн.
У процесі аудиту також з’ясовано, що через надання пільг зі сплати податків і зборів (земельного податку) бюджетом втрачено доходів на загальну суму 36,1 млн грн.
Несплата коштів деякими ОСББ за використання земельних ділянок призвела до втрат доходів бюджету на суму 1,3 млн грн.
Одним із негативних чинників наповнення бюджету стало укладання договорів суперфіцій (без конкурсу).
Неналежна організація внутрішнього контролю, установлена під час аудиту, призвела (для прикладу, за 3 об’єктами будівництва) до неефективного витрачання коштів міського бюджету на суму 13,2 млн грн.
Неефективне управління комунальним майном, що перебуває на балансі комунальних установ, не дає змоги використовувати можливості додаткового отримання доходів та призводить до втрат доходів бюджетом міста Хмельницького орієнтовно на суму 9,7 млн гривень.
У період аудиту коштом платників податків міста Хмельницького здійснювалося надання профтехосвіти та загальної середньої освіти мешканцям інших територіальних громад. Це призвело до неефективного використання коштів міського бюджету, що не сприяє розвитку освітньої галузі міста Хмельницького, на загальну суму 181,4 млн грн.