Катастрофа, про котру дізналась уся Україна, сталася у Польщі пізно ввечері 5 березня, майже опівночі: автобус, що їхав рейсом із Познані до Херсону, з невідомих причин врізався в енергопоглинальний бар’єр на повороті на з’їзд на пункт відпочинку «Кашице», потім у бар’єри вздовж дороги і врешті злетів у придорожній рів.
П’ять людей загинули – три жінки і двоє чоловіків – із загалом 57 людей в автобусі, які всі є громадянами України і з яких двоє водії.
За тими, хто мав легкі травми і не потребував довгого лікування, українська компанія-перевізник направила інший автобус.
А п’ятьох загиблих доставила на батьківщину хмельницька міська ритуальна служба похоронний дім «Мементо морі», з директором якої, Миколою Козловським ми поспілкувались про обставини трагедії.
– Яким чином сталося так, що похоронний дім «Мементо морі» зайнявся перевезенням загиблих у автомобільній аварії у Польщі українців на батьківщину?
– Коли ми з різноманітних ЗМІ дізнались про трагедію, котра сталась з українцями у Польщі, то практично одразу зателефонували на «гарячу» лінію МЗС України, аби надати допомогу у транспортуванні тіл загиблих на батьківщину. Нас зв’язали з консульством у Любліні, працівники якого прийняли нашу пропозицію та повідомили, що подібні послуги запропонували ще декілька фірм, як польських так і українських. Консульством було запропоновано родичам загиблих зробити вибір серед наданих пропозицій і їх вибір випав на нас, оскільки наша цінова позиція була найнижчою. Перевезення тіл п’яти загиблих українців ми мали здійснити двома спеціально обладнаними автомобілями. З усіма родичами було укладено відповідні угоди і, хочу наголосити, що у вартість перевезення було включено все, що є необхідним для поховання: труна, церковний набір, бальзамування та підготовка тіла, переклад документів, які видала польська сторона на українську мову та завірення їх нотаріально тощо.
– Скільки часу зайняла дорога та як швидко вдалося перетнути кордон?
– Оскільки ми знали, що необхідне оформлення документів та видача тіл у Польщі займуть щонайменше три дні, то розраховували виїхати після вихідних, у неділю увечері, аби з понеділка розпочати роботу. Проте працівники консульства попросили нас приїхати раніше, обіцявши пришвидшити потрібне оформлення.
Таким чином ми виїхали на Польщу у середу та проїхали український кордон досить швидко: про нас знали і пропустили дипломатичним коридором, уся процедура зайняла орієнтовно 7 хвилин. А ось у Польщі виникли проблеми. Хоча прикордонників сусідньої держави і попереджали про нас, однак довелось дещо затриматись. Більше того, вони хотіли затримати нас на карантин. Вирішили зв’язатися з нашим польським колегою, котрий перетелефонував на «гарячу» лінію МЗС Польщі та владнав ситуацію. На польському кордоні ми провели десь приблизно півтори години.
– Чи були проблеми із оформлення документів у Польщі?
– На місце призначення прибули о четвертій ранку, а вже о шостій приступили до роботи. Сама важка процедура – це ідентифікація речей загиблих. Родичі двох загиблих на той момент перебували у Польщі, тому з ними проблем не було: вони самостійно забрали речі. Встановлювати речі інших загиблих доводилось через відеозв’язок. Слід наголосити, що велику допомогу у всіх цих процедурах нам надавали представники українського консульства, які домовились з польською стороною, аби ми провели ідентифікацію речей. Адже згідно закону, це мають робити лише близькі родичі.
Більше того, у один із моментів, коли ми знаходились у поліції, зателефонував Президент України Володимир Зеленський та поцікавився, яка допомога нам потрібна. І слід зазначити, що вплив Президента, злагоджена робота консульських працівників значно пришвидшили проходження потрібних інстанцій. Польська сторона пішла назустріч нашим проханням і, практично, ми потратили на все орієнтовно півтори доби.
На зворотній дорозі як польський, так і український кодон ми пройшли за пришвидшеною процедурою. А вже о шостій годині ранку приїхали у Хмельницький. Далі, після відповідної підготовки, доставили тіла до місць поховань: у Шепетівку, Тернопіль, Одесу та Кривий Ріг.
P.S. Прокуратура Польщі висунула звинувачення одному з водіїв українського автобуса, який зазнав аварії у Підкарпатському воєводстві країни. Йому загрожує до восьми років ув’язнення. Прокуратура звинувачує 48-річного водія у ненавмисному скоєнні аварії на наземному транспорті.
Петро Костюк