Хмельницький міськрайонний суд 9 березня оголосив вирок водію мотоцикла «ВМW S1000RR» Сергію Владику, який був одним із учасників дорожньо-транспортної пригоди 19 жовтня 2019 року, що забрала життя 11-річної дівчинки-пішохода Софії Чорнобай.
Чоловіка визнано винним за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу («Порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинили смерть потерпілого») і призначено покарання у вигляді шести років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на три роки.
Суд стягнув з обвинуваченого на користь потерпілих батьків загиблої дівчинки 33,7 тис. грн матеріальної шкоди та 500 тис. грн моральної шкоди. Ще Владико заплатить 25,5 тис. грн у вигляді витрат, пов’язаних із залученням експерта.
Крім цього, головуюча суддя Світлана Данькова змінила обвинуваченому міру запобіжного заходу з домашнього арешту на тримання під вартою.
У вироку наводяться відомості комплексної судової транспортно-трасологічної, автотехнічної, фототехнічної експертизи та експертизи відео, звукозапису від 27 лютого 2020 року, згідно з якою мотоцикліст Владико при обраній ним швидкості 100-150 км/год (у вироку йдеться про швидкість понад 100 км/год – авт.) шляхом застосування своєчасного екстреного гальмування не мав технічної можливості зупинити керований ним мотоцикл до місця зіткнення з іншим учасником ДТП – автомобілем «MercedesBenzE220». Якби ж мотоцикліст того дня їхав із максимально допустимою швидкістю в населеному пункті (50 км/год), то міг би зупинити свій транспортний засіб і уникнути аварії, в якій постраждала неповнолітня школярка.
При цьому суд розцінив як намір уникнути відповідальності за вчинений злочин свідчення обвинуваченого Владики. Той говорив, що наслідком дорожньо-транспортної пригоди, стали лише дії водія «MercedesBenzE220» Токура Абдулазиза, який виїхав на зустрічну смугу. Однак жодних належних, допустимих та достовірних доказів, які б підтверджували версію обвинуваченого та його захисника, суд не отримав.
Цей вирок сторони процесу можуть оскаржити в апеляції протягом 30 днів.
Дебати
За п’ять днів до винесення вердикту відбулися судові дебати. Прокурор Марія Мельничук наголошувала, що мотоцикліст Владико порушив правила дорожнього руху, оскільки їхав зі швидкістю понад 100 км/год і не стежив за ситуацією на дорозі. Перед самим зіткненням із зустрічним автомобілем «Mercedes Benz E220» під керуванням 69-річного громадянина Туреччини Токур Абдулазизом, яке сталося на перехресті, мотоцикліст не став гальмувати, а ризикнув об’їхати машину. Однак не зумів проскочити. Внаслідок удару мотоцикл відкинуло на тротуар, де стояла школярка, яка мала намір переходити проїзну частину. Дівчинка одержала ряд важких травм і померла в лікарні. Самого ж водія мотоцикла також відкинуло на значну відстань від місця аварії.
«Однією з причин цієї ДТП стало те, що Владико не знав вимог правил дорожнього руху. Зокрема, те, що у разі виникнення небезпеки для руху, водій повинен вжити заходів для зменшення швидкості і зупинки транспортного засобу. Об’їжджати можна перешкоду, а не небезпеку. І при цьому маневр має бути безпечним для інших учасників руху. Але Владико не хотів зупиняти мотоцикл, бо існувала небезпека для нього самого», – наголосила прокурор.
У фінальному слові прокурор попросила суд дати обвинуваченому 8 років в’язниці і позбавити його права керувати автомобілем на три роки. Також узяти під варту Владико до вступу вироку в законну силу.
Захисник мотоцикліста Вадим Макаров категорично не погодився з позицією прокурора. Він вважав, що дії його підзахисного не правильно кваліфікували за ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу.
«Насправді ми маємо справу з банальними пошуками цапа-відбувайла. При цьому позиція мого підзахисного щодо невизнання вини цілком очевидна як людини, яка не вчиняла злочину. Це випливає з допиту свідка, водія бетонозмішувача, який перебував поблизу місця ДТП. Він сказав, що Владико їхав зі швидкістю 50-60 км/год, що йде у розріз з лінією обвинувачення. Натомість стороні обвинувачення більше сподобалися свідчення домогосподарок, які того дня перебували біля дитячого майданчику і вели спостереження за дорогою з далекої відставні», – зауважив адвокат.
Тому Макаров, зіславшись на кілька рішень Верховного суду, запропонував суду закрити справу щодо Владико (очевидно захисник мав на увазі виправдати, оскільки суд може виносити виправдувальний або обвинувальний вироки – авт.).
Допит обвинуваченого і останнє слово
Досить несподівано вів себе обвинувачений Сергій Владико. Під час дебатів та останнього слова він відмовився будь-що казати. Натомість трохи розговорити його вдалося під час допиту, який відбувся 3 березня. Спочатку він зазначив, що їхав на мотоциклі з допустимою швидкістю. На уточнююче запитання прокурора Марії Мельничук, якою саме була його швидкість, Владико відповів, що «десь 50 км/год». Водночас мотоцикліст заявив: за траєкторією руху транспортних засобів розумів, що не вдасться уникнути ДТП. Тому й вирішив не гальмувати, а взяв мотоцикл праворуч, ближче до тротуару і хотів проскочити. На ще одне запитання прокурора, з якою швидкістю на зустрічну смугу виїхав водій «Мерседеса», Владико відповів, що це було 40 км/год.
Представник потерпілої родини Чорнобай Олександр Лисинчук також перепитав Владико про швидкість. Адже в одній із експертиз, яку замовляла сторона захисту, йшлося, що мотоцикліст перед ДТП міг їхати зі швидкістю 66,3-77,2 км/год. На що обвинувачений сказав: «Я можу помилятися. Я міг їхати швидше, і близько 60 км/год».
У ході допиту водій мотоциклу вини в скоєнні ДТП так і не визнав. Єдине, що сказав, що співчуває горю батьків дівчинки.
Що з водієм «Мерседеса»?
Що стосується іншого учасника ДТП, водія «Мерседеса» Токура Абдулазиза, то він досі перебуває у міжнародному розшуку. Справа стосовно турка виділена в окреме кримінальне провадження і остання публічна судова ухвала датована ще 12 березня 2020 року. Тоді Хмельницький міськрайонний суд заочно обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Слідство закидає громадянину Туреччини, що він порушив правила дорожнього руху. Зокрема, розпочав маневр лівого повороту, не надавши перевагу водію мотоцикла Сергія Владико, який рухався йому на зустріч.
Разом з тим, у вироку за обвинуваченням Владико є кілька посилань на водія «Мерседеса». Так, громадянин Туреччини повідомив патрульним, які приїхали на місце аварії, що хотів повернути ліворуч, але мотоцикла не бачив, лише чув рев його двигуна.
Також нагрудні відеореєстратори працівників патрульної поліції зафіксували, як Токур пояснював, що він закінчував маневр повороту ліворуч, звідки з’явився мотоцикл, не розуміє.
Крім того, з відеозаписів видно, як водій «Мерседеса» проходить медичний огляд з метою виявлення алкогольного сп’яніння. У підсумку у нього, як і у водія мотоциклу, не виявлять ознак спиртного.
Віталій Тараненко.
Вперше опубліковано на сайті “Судовий репортер”.