За ініціативи голови обласної ради Віолети Лабазюк сьогодні стартував перший етап реалізації обласного соціального проекту з протидії насильства «#школа без булінгу». На засідання круглого столу запросили директорів хмельницьких середніх навчальних закладів, представників поліції, служби у справах дітей та психологів, аби обговорити питання щодо формування безпечного середовища в закладах освіти та толерантних стосунків у суспільстві.
Голова обласної ради Віолета Лабазюк наголосила, що проблема насильства, зокрема булінгу та проявів агресії до особистості з метою її приниження, залишається критичною не лише в Україні, але й в усьому світі. Мільйони дітей та підлітків страждають від їх проявів з боку інших людей, сторонніх та навіть рідних.
Cьогодні досить популярними у соцмережах, на жаль, є переслідування дітей різної вікової категорії та різного соціального статусу. Мають місце й різні цькування серед підростаючого покоління у навчальних закладах області.
«Сьогодні ми не повинні стояти осторонь теми булінгу. Важливим та дієвим кроком в цьому є правове виховання як вагомий аспект будь-якої правової держави, основними цілями якої є навчити дітей правових знань, формувати громадську культуру, засновану на повазі до прав і свобод людини, необхідності суворо дотримуватися вимог закону». – сказала Віолета Лабазюк – «маємо спільно з батьками та педагогами брати активну участь як у навчальному, так і у виховному процесах, виховувати повагу дітей один до одного, до своїх рідних та вчителів. Разом з тим, увага має бути закцентована на патріотичному вихованні дітей, популяризації здорового способу життя, занять спортом та участі у різноманітних фестивалях та конкурсах. Таким чином, маємо допомогти нашим дітям виживати у цьому агресивному суспільстві».
Потужним інструментом, на переконання голови ради, є підтримка соціальних служб, взаємодія учнів та учителів з працівниками правоохоронних органів і суду у формі вільного спілкування, коли діти можуть поставити запитання суддям, прокурорам, адвокатам щодо своїх прав, відповідальності за булінг та юридичних наслідків притягнення до адміністративної відповідальності.
Саме тому, Верховною Радою України розроблено та прийнято нормативні акти, які врегульовують порушене питання. Так, у січні 2019 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», яким, серед іншого, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено ст. 173‑4, що передбачає адміністративну відповідальність за булінг (цькування) учасника освітнього процесу. Питання протидії булінгу закріплені як Основним Законом нашої держави, так і міжнародним законодавством.
До слова, на території нашої області були вже зафіксовані випадки булінгу. Є як постраждалі так і булери. Правохоронці склали майже пів десятка адмінматеріалів. Частина винних, вже понесла відповідальність.
« На території області за 2019 – 2020 роки нами було зафіксовано 14 таких фактів. Частина матеріалів були спрямовані до суду, деякі з них ще до сьогоднішнього дня знаходяться на розгляді» – зазначив начальник відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП у Хмельницькій області Сергій Цимбалюк.
Таких матеріалів насправді не багато. А ось випадків цькування значно більше, додають психологи. Все тому, що жертви зазвичай мовчать. Булінг не любить розголосу, а відповідно знущання не виносять на загал, не розповідають про це батькам та педагогам – зазначають психологи. Однак розпізнати булера можна, додають фахівці. Це дитина, яка хоч виділитись але так, щоб страждали інші. Жертви ж стають відстороненими. Якщо дитина замкнулась у собі, з нею обов’язково необхідно поспілкуватись.
« Це має бути максимально багато вільних розмов, бесід в сімейному та дружньому колі. Адже близькість це ключовий фактор, який допомагає подолати цю проблему» – зазначила психологиня Альона Маримонська.
Саме тому, було ініційовано запровадження обласного соціального проекту з протидії насильству «#школа без булінгу», аби спільно з педагогами та батьками викорінити це ганебне явище на території області
Також, як зазначила голова ради, у рамках внесення змін до обласної програми «Молодь Хмельниччини» на черговій сесії, буде рекомендовано територіальним громадам приділяти достатньо уваги підростаючому поколінню, максимально залучаючи їх до патріотичного виховання та пластового руху.
Таким чином, Хмельниччина буде однією з пілотних областей, яка рекомендуватиме звертати увагу на проблеми булінгу серед підростаючого покоління та протидіятиме насильству.
Другий етап реалізації обласного соціального проекту з протидії насильства «#школа без булінгу» відбудеться у квітні цього року, де у районах області на відкритих майданчиках відбуватиметься спілкування з дітьми, які потерпають від булінгу.