Найбільше коштів протягом 2018-2019 років отримав обласний осередок партії “Європейська солідарність”, причому значну частину з них становило державне фінансування. Аграрну партію України фінансували здебільшого працівники підприємства голови її обласної парторганізації. Партії “Поруч” і “Слуга народу” не мали внесків та витрат у Хмельницькій області. Однією з донорів партії “За конкретні справи” стала її співробітниця з міста Городок.
БПП/ЄС отримала найбільше офіційне фінансування
Хмельницька обласна організація БПП/ЄС лідирує за обсягом фінансування з-поміж партійних осередків Хмельниччини. За два роки парторганізація отримала від центрального офісу майже 5,8 млн грн. З них 4,6 млн грн становило державне фінансування, решта – приватні внески на центральний рахунок партії. Крім того, сам осередок фізичні особи профінансували на 33 тис. грн. Найбільше коштів вніс Руслан Мілінчук – 12,9 тис. грн. За інформацією обласного осередку, він очолює міську парторганізацію БПП/ЄС. Олег Томчук зробив для партійного осередку дві пожертви на загальну суму 6,3 тис. грн. За даними сайту YouControl, він керує низкою підприємств.
Сергій Білий у березні 2018 року дав партії 5 тис. грн. Працівник обласного партосередку Олександр Попов пожертвував йому ж 4 тис. грн. Олена Косовська, котра теж отримувала заробітну плату від парторганізації, віддала на потреби партії 3,9 тис. грн.
Цікаво, що серед фізичних осіб, які фінансували хмельницький осередок БПП/ЄС, був і голова Хмельницької обласної ради Михайло Загородний, котрий разом із дружиною та сином 7 грудня 2018 року пожертвували по 240 грн.
Аграрну партію фінансували працівники підприємства голови осередку
Другим за обсягами надходжень у Хмельницькій області протягом 2018-2019 років був обласний осередок Аграрної партії України.
За минулі два роки він одержав 1,2 млн грн: від фізичних осіб – 1,1 млн грн, від юридичних осіб – близько 100 тис. грн. Найбільшою доноркою Хмельницької обласної організації Аграрної партії України була Інна Михайлівна Бондарук – за зазначений період вона зробила три внески на загальну суму 343 тис. грн. За даними сайту YouControl, ця особа до 22 липня 2020 року була зареєстрована як ФОП (основний КВЕД – надання бухгалтерських послуг).
Наступним за розміром грошових внесків на користь політсили став депутат Хмельницької обласної ради від Аграрної партії України Олег Білявець. У 2018-2019 роках він вніс на рахунки партії 195 тис. грн. Джерело доходів депутата – кілька аграрних підприємств. Олександр Гутевич, котрий від 2018-го до лютого 2020 року був фізичною особою – підприємцем, пожертвував АПУ 183,3 тис. грн. Проте 6 тис. грн йому повернули. Торік під час парламентської кампанії він також переказав 99 тис. грн до виборчого фонду партії.
Олександр Качколя профінансував Хмельницьку обласну організацію Аграрної партії України на 155 тис. грн. З відкритих джерел відомо, що донедавна він був ФОПом, а 22 липня 2020 року припинив підприємницьку діяльність. Окрім того, на сторінці ТОВ “НВА “Перлина Поділля” в соціальній мережі Facebook Качколю згадано як головного інженера господарства. Власником цього підприємства є очільник обласного осередку АПУ Сергій Іващук.
Десяте місце за розміром грошового внеску на рахунок Аграрної партії України посіла Галина Качколя, віддавши політсилі 20 тис. грн. Однак 17 тис. грн їй повернули. За інформацією зі сторінки ТОВ “НВА “Перлина Поділля” у Facebook, Галина Качколя теж працює на цьому підприємстві. Цікавим є той факт, що пані Галина разом з уже згадуваним Олександром Качколею одночасно відкрили та закрили ФОПи й мали майже однакові КВЕДи.
Ще одним донором Хмельницького обласного осередку АПУ був Віталій Пацалюк – він пожертвував 90 тис. грн. У декларації за 2018 рік своїм основним місцем роботи він зазначив посаду водія в уже згаданому вище ТОВ “НВА “Перлина Поділля”.
З-поміж юридичних осіб найбільше коштів на партійний рахунок переказав СВК “Лабунський” – 87 тис. грн. У фінансовому звіті Хмельницької обласної організації Аграрної партії України сказано також про повернення 15 тис. грн СВК “Лабунський”. Керівником цього кооперативу є депутат Хмельницької облради від АПУ Микола Олицький.
72 тис. грн віддав на користь партії депутат Білогірської селищної ради від АПУ Сергій Мусіюк. У декларації за 2019 рік як основне місце роботи він теж зазначив ТОВ “НВА “Перлина Поділля”. Крім того, він веде підприємницьку діяльність.
Власник 30% ТОВ “НВА “Перлина Поділля” Петро Іващук теж вніс на рахунок обласної організації Аграрної партії України 41,8 тис. грн.
Досить цікавим є той факт, що серед фізичних осіб, котрі фінансували хмельницький осередок АПУ та працюють у ТОВ “НВА “Перлина Поділля”, відсутній генеральний директор цієї компанії, голова Хмельницької обласної організації Аграрної партії України Сергій Іващук.
“Я вкладаю багато свого часу в роботу та розвиток партії. Мені приємно, що працівники підприємства, яке я очолюю, підтримують мою діяльність”, – прокоментував ситуацію Сергій Іващук.
“Громадянська позиція”: деякі фізособи фінансували партію двічі на день
Хмельницьку обласну організацію політичної партії “Громадянська позиція” у 2018-2019 роках було профінансовано на 869,4 тис. грн. Фактично всі кошти надійшли у грошовій формі від фізичних осіб. 140 тис. грн осередку надав Андрій Жус. Із відкритих джерел вдалося дізнатися, що він є фізичною особою – підприємцем (основний КВЕД – 49.41 “Вантажний автомобільний транспорт”). Таку саму суму парторганізації переказав Олександр Полугар, який неодноразово балотувався до Хмельницької міської ради та до Верховної Ради України від партії “Громадянська позиція”. Цікаво те, що обидва спонсори політсили зробили свої пожертви двома траншами кожен і в один день – 26 листопада 2018 року.
Так само в один день, 27 грудня 2018 року, двома переказами дали кошти “Громадянській позиції” підприємець Ярослав Качур, підприємниця Оксана Чернілевська та Катерина Шевчук – кожен з них зробив два платежі по 50 тис. грн. Аграрій із села Шарівка Ігор Драпалюк, котрий балотувався від цієї партії в депутати Верховної Ради України та Хмельницької міської ради, і Роман Сергєєв теж перерахували однакові суми по 90 тис. грн двома платежами в один день. Найбільш неоднозначним донором партії “Громадянська позиція” у Хмельницькій області є Альона Шерепа. Ще в січні 2019-го її оголошення містилося на сайті з пошуку роботи, а в березні того самого року вона переказала на партійний рахунок 50 тис. грн.
У червні 2019 року Альона Шерепа була зареєстрована як кандидатка в народні депутати України від партії “Громадянська позиція”, будучи безпартійною.
Як спонсорський внесок ПП “Європа-плюс ВЕСТ” надало приміщення для офісу партії на 15,4 тис. грн. Керівник цього підприємства – уже згадуваний Олександр Полугар.
“Батьківщину” фінансують фізичні особи
Фінансування обласної організації партії ВО “Батьківщина” здійснюється різними шляхами. Зокрема, міський партійний осередок надає районному в оренду своє приміщення, розташоване на вулиці Проскурівській, 17 у місті Хмельницькому. Центральний офіс ВО “Батьківщина” 2019 року передав обласній парторганізації комп’ютерну техніку вартістю 18,1 тис. грн.
Загальна сума внесків фізичних осіб на рахунок хмельницького обласного осередку партії протягом двох минулих років становила 64,1 тис. грн. Найбільшим донором осередку став Олег Куркевич. Як свідчить його резюме на сайті Work.ua, він працює на громадських засадах юристом у громадській приймальні Хмельницької міської партійної організації ВО “Батьківщина”. Проте внески Куркевича – це оплата комунальних послуг міського офісу партії. За 2018-2019 роки він сплатив майже 22 тис. грн. Комунальні послуги на загальну суму 2,3 тис. грн оплатив також депутат Хмельницької міської ради від ВО “Батьківщина” Олександр Скочеляс. Очільниця Хмельницької районної партійної організації ВО “Батьківщина” Юлія Корольова віддала на потреби партії 12,4 тис. грн. Депутат Хмельницької районної ради Борис Кульбачний пожертвував 10,5 тис. грн, однак 3,4 тис. грн йому повернули.
Як фінансували інші партії в регіоні
Хмельницьку обласну парторганізацію ВО “Свобода” протягом 2018-2019 років профінансували лише дві особи на 71,1 тис. грн. Основним донором осередку був його очільник Олег Лопатовський, який вніс на рахунок 68,3 тис. грн. Решту суми пожертвував керівник ТОВ “Поділля-кабель-1” Ігор Нікулішин.
Партія “Об’єднання “Самопоміч” мала тільки один внесок на 1927,5 грн у вигляді надання в оренду приміщення від підприємниці Оксани Моцної.
Місцеві осередки партії “Голос” пожертв не отримували, проте торік двоє ФОПів із Хмельницького внесли кошти на рахунок центрального офісу партії. Микола Троценко в червні минулого року подарував “Голосу” 700 тис. грн. Олександр Кузьмін з Кам’янця-Подільського переказав у липні 2019-го двічі по 500 тис. грн.
У партії “За конкретні справи”, котру очолює народний депутат України Олександр Герега, усі пожертви надходять на рахунок центрального офісу в місті Києві. Майже всі вони здійснені теж з Києва. Зазначимо, що ця партія представлена лише в депутатському корпусі Хмельницької облради. Тільки двоє мешканців Хмельниччини переказували гроші на її рахунок. Зокрема, Олена Шутяк із смт Ярмолинці 2018 року тричі вносила по 200 грн. 2019-го Валентина Бардала з міста Городок теж тричі переказувала кошти, проте суми були значно більшими: 33,7 тис., 120 тис. і 100 тис. грн. Цікаво, що Бардала отримувала від партії “За конкретні справи” офіційну заробітну плату, яка 2018 року становила 1498,91 грн щомісяця, а 2019-го – 1682,45 грн щомісяця.
Партію “Поруч” фінансували четверо осіб: Микола Гоцький та Антон Гоцький з Києва й Володимир Химорода та Олександр Гаврилко із смт Немішаєве Київської області. Внески надходили на центральний рахунок партії, з якого відбувались і всі витрати.
Радикальна партія Олега Ляшка отримує пожертви та здійснює витрати з рахунку центрального офісу. Серед донорів політсили з Хмельниччини є лише одна юридична особа – ТОВ “Добробут-Проект”. Двоє депутатів Хмельницької облради від РПЛ регулярно поповнюють рахунок центрального офісу. Це Тетяна Зеленко, котра пожертвувала загалом 244,7 тис. грн, та Олег Скринчук, який дав партії загалом 398 тис. грн. Депутат Хмельницької обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка Олександр Слободян здійснив один платіж на 5 тис. грн у серпні 2019 року.
Партія “Слуга народу” одержує внески тільки на свій центральний рахунок, звідки й витрачає кошти. Жодних надходжень на цей рахунок із Хмельницької області не було. Не здійснювала партія й витрат на Хмельниччині.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО вже проаналізував фінансування партій на Франківщині, Полтавщині, Харківщині та Дніпропетровщині.
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!