Баланс боргів «НАЕК «Енергоатом» і безпосередньо Хмельницької АЕС перед підрядниками стає загрозливим

Нещодавно у Нетішині відбулась зустріч за участі генерального директора Хмельницької АЕС Андрія Козюри та голови нетішинської ОТГ Олександра Супрунюка із керівниками ряду підрядних підприємств, що здійснюють роботи на атомній станції, на предмет критичного стану із розрахунками за виконану роботу, повідомляє пресслужба Хмельницької АЕС.

Зокрема директор «МУ-13» Віталій Васільєв у короткому слові зазначив, що до монтажних і пусконалагоджувальних організацій з боку податкових органів надходять позовні претензії через заборгованість, що утворилась внаслідок несплати з боку ДП «НАЕК Енергоатом» на загальну суму понад 478 мільйонів гривень. Під загрозою невиплата заробітної плати, невиконання заходів, передбачених Комплексною (зведеною) програмою підвищення рівня безпеки АЕС України» (КзППБ), втрата провідних фахівців та позицій передової галузі.

Керівник ТОВ «Атоммонтажсервіс» Сергій Вознюк з свого боку додав, що заводи-постачальники, з якими налагоджені давні плідні контакти, в силу фінансової скрути не надають відповідне обладнання. Відтак можливий зрив строків заплановано ремонту енергоблока №2 на ХАЕС. Подібна ситуація на інших промислових майданчиках АЕС.

З свого боку директор ТОВ «Приладсистема» Михайло Бродніцький зауважив, що через несвоєчасні виплати у галузі, намітилась нездорова тенденція виїзду провідних спеціалістів за кордон. А без фахівців нормальна підготовка енергоблоків до експлуатації знаходиться під питанням. Керівник інжинірингової компанії вважає, що обладнання українського виробництва відповідає сучасним вимогам і не поступається жодним іноземним аналогам. Однак втрата замовлень, відсутність ланцюжка між заводом-виробником – налагоджувальниками та атомними станціями може призвести до втрати галузевих надбань.

Кричуща ситуація змушує звертатись напряму до посадовців високого рангу, аби ситуація не стала непоправною. Підрядники жадають від відповідальних осіб швидкої та послідовної реакції.

Генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра висловився за підтримку кроків підрядників і переконаний, що лише спільними зусиллями можна знівелювати ситуацію. Він стурбований боргами, що накопичені «НАЕК «Енергоатом» і безпосередньо Хмельницькою АЕС перед підрядниками. Вони утворились не одномоментно, але з жовтня минулого року до сьогодні баланс стає загрозливим.

11,7 мільярдів гривень боргів через несплату з енергоринку, кредитний портфель у 29 мільярдів, 2,5 мільярдів гривень на погашення кредитів – це надзвичайний тягар для компанії. Сталось це не через погану економічну діяльність компанії, а внаслідок політики розподілу квот на виробіток електроенергії, що впроваджений у державі. Приміром, лише знаходження одного енергоблока у так званому холодному стані «обходиться» у 6 мільйонів гривень щомісяця. Цими днями таких енергоблоків у компанії було три. Так утворюється велика боргова яма.

Голова ОТГ Олександр Супрунюк звернув увагу, що ХАЕС – бюджетоутворююче підприємство. Надходження у казну ОТГ становить понад 70 відсотків, мало не третина обласного бюджету також заслуга ХАЕС. Атомна станція дає роботу п’ятитисячному колективу, багато суміжних підприємств залежать від діяльності станції. Він закликав представників області та помічника-консультанта народного депутата від нашого округу Миколу Моцного донести відповідальним особам тривогу за стан страв.

Заступник голови Хмельницької обласної ради Валерій Лесков запевнив, що облрада відреагує на ситуацію, а Микола Моцний нагадав, що у першому читанні пройшов закон про списання боргів, накопичених до 1 липня 2019 року. Члени міжфракційного депутатського об’єднання у Раді «За розвиток атомної енергетик», членом якого є депутат Олена Копанчук, прикладуть зусилля, аби ситуація змінилась на краще.

Зрештою всі погодились підтримати Звернення, підписане керівниками пусконалагоджувальних організацій РАЕС, ХАЕС, ЮУАЕС та ЗАЕС.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Один коментар

  1. Глуши АЭС,готовь кизяк! сугс

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.