На сайті Хмельницької міської ради 17 жовтня вивішено проект рішення сесії “Про внесення змін до рішення двадцять першої сесії Хмельницької міської ради від 12.12.2012 року № 18 із змінами та доповненнями”.
Він передбачає скасування 3 і 4 пунктів рішення. Зокрема, 4 пункт гласив, що “з моменту набрання чинності цим рішенням забороняється на території Хмельницького розміщення нових та розширення існуючих тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності”.
Переглянути рішення семирічної давнини змусив Верховний суд. 23 липня цього року Феміда задовольнила касаційну скаргу Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Хмельницької міської ради, залишивши в силі рішення господарського суду Хмельницької області від 20 лютого 2019 року.
Суть спору полягала у тому, що “антимонопольники” у 2017 році досліджували реалізацію товарів і надання послуг у тимчасових спорудах Хмельницького і виявили, що у грудні 2012 року міська рада запровадила заборону розміщення нових та розширення існуючих тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності. При цьому, на думку АМК, це не відповідає умовам Порядку розміщення тимчасових споруд для впровадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244, і може призвести до обмеження конкуренції та надання окремим суб’єктам господарювання переваг, які здійснюють свою діяльність на ринку реалізації товарів, надання послуг і виконання робіт у тимчасових спорудах.
Також окремі суб’єкти господарювання можуть здобувати переваги над іншими не завдяки власним досягненням, а внаслідок дії факторів, одним з яких є не встановлення умов дотримання вимог щодо встановлення тимчасової споруди для підприємницької діяльності.
У підсумку хмельницький АМК трактував це порушенням законодавства про захист економічної конкуренції (п. 3 ст. 50, частиною першою та абзацом другим частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції») у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до обмеження конкуренції; перешкоджання здійснення підприємництва в будь-якій сфері діяльності.
19 травня 2017 року АМК надав рекомендації міській раді усунути порушення на що в раді відповіли: рішення сесії прийнято в межах повноважень та у відповідність до вимог чинного законодавча України.
26 січня 2018 року колегії обласного територіального відділення Антимонопольного комітету зобов’язала міську раду у двомісячний строк припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом скасування пункту 4 рішення сесії. Натомість 4 липня того ж року депутати міськради не дали достатню кількість голосів, щоб виконати вимогу “антимонопольників”.
У госпсуді представник міської ради пояснила, що кожен депутат, голосуючи за ті чи інші пропозиції, внесені на розгляд сесії, діє в інтересах територіальної громади і тих виборців, які їх вибрали і ніхто не має права зобов’язувати депутатів прийняти те чи інше рішення. Що ж стосується позовної вимоги АМК про зобов’язання раду виконати рішення, то воно носить загальний характер та у разі задоволення позову рішення суду не може бути реально виконано.
Разом з тим, Господарський суд Хмельницької області наголосив, що, згідно ч. 2 ст. 56 Закону “Про захист економічної конкуренції”, рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов’язковими до виконання.
До того ж суд дійшов висновків, що ані положеннями Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ані Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності не передбачено оформлення паспорту прив’язки тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності лише після прийняття міською радою відповідного рішення.
У вересні 2019 року хмельницький АМК подав черговий позов до міськради щодо виконання рішення адміністративної колегії “антимонопольників” від 26 січня 2018 року. Крім цього, до суду також надійшла заява Хмельницької міської ради про відстрочення виконання судового рішення до 31 грудня поточного року. Влада апелювала, що їй необхідно не менше 30 днів для підготовки і оприлюдення відповідного проекту рішення сесії.
Однак представник АМК був проти відтермінування розгляду, пояснивши, що боржник не виконує рішення Антимонопольного органу майже два роки. Також міська рада жодним чином не пояснила своєї бездіяльності стосовно виконання рішення суду (вступило в силу 23 липня 2019 року – НГП) з 23 липня до 18 вересня.
Водночас госпсуд таки вирішив дати час міськраді до 31 грудня 2019 року для підготовки необхідного проекту рішення (про скасування п. 4, якого вимагає АМК) для винесення його до сесійної зали.