Під час інвентаризації на шести гектарах старого кладовища у Хмельницькому виявлено дві тисячі поховань. Однак, за словами вченого-секретаря Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергія Єсюніна, тут є тришарові поховання, тож кількість могил, щонайменше, сягає шести тисяч, інформує Супільне.
«В 1870 році через наше місто Проскурів проклали залізницю. На території, яка опинилася за залізницею, було пустище, і його виділили саме під цвинтар. Було виділено шість гектарів вздовж вулиці Кам’янецької, тоді це була поштова дорога на Кам’янець-Подільський. Надали місце саме для трьох релігійних громад: католиків, православних та юдей. З 1870 років тут починається поховання. Вони продовжувалися майже 100 років. В середині 1960 років цей цвинтар був закритий”, — розповідає Сергій Єсюнін.
«Католицький масив, і починається він з могили нашого міського голови Миколи Сікори. Він вважається останнім нашим міським головою саме періоду до радянського часу. Микола Сікора народився в 1862 році й був досить відомою людиною, був депутатом міської думи тривалий час, а вже в 1917 році його обрали міським головою, саме в найскладніший час», — каже Сергій Єсюнін.
За словами краєзнавця, у 2020 році була проведена інвентаризація старого цвинтаря і, фактично, було виявлено, що найдавніше поховання тут було датоване у 1877 році. Останнє поховання — 1964 рік, теж серед виявлених.
Загалом, на старому цвинтарі, в громадській частині виявили понад дві тисячі поховань. Але більшість поховань знищено і, за підрахунками, тут близько шести тисяч поховань.
«Збереглася на нашому старому цвинтарі могила британського танкіста періоду першої світової війни Віктора Лоуренса Едварда. Він загинув в боях в 1917 році неподалік від Проскурова. Був привезений в наше місто в шпиталь. Але, на жаль, він від поранень помер. Збереглася на старому цвинтарі могила протодиякона нашого кафедрального собору Климента Качуровського, який загинув у 1919 році 15 лютого, саме в той день, коли відбувалися сумнозвісний єврейський погром. Річ у тому, що він став на захист мирних мешканців. Сховав дітей в цьому соборі, сам вийшов до погромників, але в сутичці його зарубали. Він визнаний праведником світу. І в Єрусалимі, на честь Качуровського, висаджений кипарис на алеї праведників світу», — розповідає Сергій Єсюнін.
Екскурсії кладовищі науковець планує проводити з травня цього року.