Півтисячі фрагментів унікальної печі середини XVI століття відкопали й досліджують в археологічній лабораторії Державного історико-культурного заповідника “Межибіж”.
За словами директора заповідника Олега Погорільця, на широкий загал фрагменти печі, подарованої польською королевою Бона Сфорце коронному гетьманові й власнику Меджибізького замку Миколі Синівському, презентуються вперше, інформує Суспільне.
“Були б ці кахлі просто побутовим предметом, якби не один аспект — на них є герби польської королеви міланська герцогиня Бона Сфорце. Вперше ці кахлі були знайдені ще у 2003 році й, періодично, як в нас продовжуються археологічні сезони, кількість цих кахлів збільшувалася, і збільшувалася. Сьогодні в нас є, приблизно 500 шматочків, фрагментів цієї печі, але основний ще знаходиться під землею”, — розповів Олег Погорілець.
За його словами, піч була прикрашена кахлями з зображенням битви Георгія Побідоносця зі змієм.
“Поки ми проводили дослідження, то з’ясувалось, що майстер, який виготовляв цей сюжет, скопіював його з гравюри XVI століття німецьких майстрів-художників, яка так і називається “Перемога Георгія Змієборця над змієм”. Саме точно, один в один, всі ці моменти зафіксована на ось цих кахлях, які ми зараз досліджуємо”, — говорить Олег Погорілець.
Площа печі сягала 12 квадратних метрів, каже директор заповідника: “Шукаємо аналоги, які могли б відповідати саме сюжетам. Це поліхромні кахлі, вони дуже гарних жовтих, білих, синіх кольорів, але за аналогом ми не можемо знайти. Але печі такого характеру в XVI століття були розповсюджені. За кількістю цих знайдених фрагментів кахлів ми думаємо, що наша піч не менше чотирьох метрів заввишки й до трьох метрів завширшки”.
За двома фрагментами кахлів вдалося встановити герб, який належав польській королеві, розповідає Олег Погорілець.
“Відкопали фрагменти кахлів на яких були зображені маленькі хлопчики, які тримають щити, а на щитах — герби. Ми зрозуміли, що це герби Бона Сфорці з роду міланських герцогів. Їхніми гербами були чорний орел і змія, яка ковтає немовля. Тоді ми зрозуміли, що це не просто кахлі, не просто піч, а це подарунок королеви”, — каже директор заповідника.
Олег Погорілець каже, що польська королева подарувала піч власнику Меджибізького замку Миколі Синявському.
“Микола Синявський був коронним гетьманом і керував усіма прикордонними військами корони польської. А Бона Форце в цей час, в 1540 роках, починає будувати на сучасній Вінниччині замок і місто Барі. Микола Синявський зі своїми військами обороняє це будівництво. І зрозуміло, що під час будівництва приїжджала, дивилася як ідуть справи. І зустрічалася з Миколою Синявським, як з головнокомандувачем”, — сказав Олег Погорілець.
Після реконструкції піч буде розміщуватися у залі Синявських, розповідає Олег Погорілець: “Це зал, який буде розповідати про історію перших власників фортеці й про те, як розбудовувалася фортеця, і які події відбувалися в XVI столітті”.
За словами Олега Погорільця, науковці висувають припущення, що піч у Меджибізькому замку була встановлена в середині XVI століття.