Російська агресія, яка розпочалася ще 2014 року, ясно показала, чого вартує діяльність московського патріархату. Ця церква підтримувала сепаратистів і в Криму, й на Донбасі. І підтримувала не лише духовно.
З початком повномасштабної агресії священники УПЦ мп намагалися офіційно відмежуватися від російської церкви.
Вони подали новий статут 27 травня минулого року, де всі, скажімо так, згадки про московський патріархат зникли. Крім згадки в преамбулі, що вони опираються на грамоту від москви 1990 року – що сукупність єпархій Російської православної церкви в Україні утворює собою Українську православну церкву.
Але формальна зміна назви не змінила зміни сутті.
Російські паспорти у документах керівництва єпархії, посвідка «героя РФ за захоплення Криму»; методички, як поводитися після повномасштабного вторгнення Росії в Україну – це лише частина з того, що, за звітами СБУ, було згодом знайдено контррозвідкою у храмах та монастирях московського патріархату.
А що ж на Хмельниччині?
Минулого року в області московський патріархат провів хресну ходу. З відповідного дозволу керівництва області та Служби безпеки України.
На Хмельниччині хресна хода прихильників московського патріархату викликала бурхливу реакцію у соціальних мережах. Воно і не дивно, адже після початку повномасштабної рашистської агресії, кількість релігійних громад області, котрі прийняли рішення перейти до ПЦУ, збільшилася у рази.
До людей прийшло розуміння, хто ж таки приносив нам довгий час цей «руський мір».
Згодом, підбиваючи підсумки непростого року повномасштабної війни, в інтерв’ю журналістам видання «ХМ-інсайд» очільник Управління СБУ Хмельниччини розповів, що наяності кримінальних правопорушень чи диверсійних дій у представників московського патріархату на Хмельниччині спецслужби не виявили.
«Одразу наголошу: в жодному разі СБУ не має застережень до вірян, які відвідують церкви УПЦ. Свобода вибору віросповідання в нашій державі захищена Конституцією. Ми дотримуємось принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії. Тобто, ми нічого не маємо проти релігії. Ми діємо тільки тоді, коли прикриваються релігією окремі особи, які вчиняють злочин.
Ви ж бачите на прикладах в Україні, де спецслужба виявляла різну пропагандистську літературу, інші речі, що вказували на сприяння агресору. Ми розуміємо, що релігійне середовище дуже сприятливе для діяльності ворожої резидентури. Тому цей напрям якісно відпрацьовуємо.
Управління працює на випередження – проводить системну роботу з протидії розвідувально підривній діяльності спецслужб РФ у релігійній сфері. Тобто, для унеможливлення втягування церквою окремих представників місцевого кліру і вірян у розпалювання релігійної ворожнечі та пропаганду війни.
Перевірили більше 40 осіб, які перебували на території цих об’єктів. З декількома із них провели поглиблене опрацювання, в тому числі із застосуванням поліграфа.
Такі заходи проведено на культових об’єктах всіх районів: Шепетівського, Хмельницького, Кам`янець-Подільського. Тих, хто викликав у нас підозру щодо можливої співпраці з країною-агресором, посилено перевірили, і це не тільки священники.
У Хмельницькій області ні з початку повномасштабної війни, ні зараз фактів, які би давали підстави кваліфікувати дії представників релігійних організацій, як кримінально карані, чи наявності диверсантів або заборонених предметів, виявлено не було» – наголосив Тарас Цюцюра
Однак, 2 квітня цього року священнослужитель і віряни московського патріархату побили військового у храмі в Хмельницькому.
Подія збурила громадськість міста, до Свято-Покровського кафедрального собору, прийшли люди, аби висловити протест проти московських попів. Активісти провели збори, на них зареєструвалося 1235 людей. Вони більшістю голосів проголосували за перехід церкви в ПЦУ.
Комісія, котра описувала майно собору, знайшла бібліотеку з російськими книгами та газетами. Вся література була російською мовою та про росію.
Наступного дня депутати Хмельницької обласної ради одноголосно прийняли рішення заборонити діяльність Української Православної Церкви московського патріархату (офіційно зареєстрована як Київська митрополія Української православної церкви) на території області.
Від побиття військового до заборони московської церкви пройшло два дні. Але це лише початок шляху. Сподіваємось, що Хмельниччина пройде його цивілізовано.