За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% науковців у світі – жінки. В Україні ж серед науковців – 45% жінок, до того ж ми займаємо 12 місце за кількістю жінок-вчених в рейтингу серед 41 країни світу.
У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї розповіли про жінку, яка завдяки своїй дослідницькій вдачі, спостережливості, науковому мисленню та наполегливості відкрила цілющу мінеральну воду «Збручанська Нафтуся».
Мова піде про Ніну (за документами – Марину) Андріївну Нестерову (1920 – 1987).
Уродженка Павлограда, вона, після успішного закінчення Дніпропетровського фармацевтичного інституту була направлена на роботу на Хмельниччину. Робота фармацевта у смт. Сатанів допомогла їй відкрити одне з найбільших багатств нашого краю – чудо-воду, що принесла селищу світову славу.
В 5 км від Сатанова на лівому березі річки Збруч влітку 1965 р. проводилися геологічні дослідження. Під час робіт із свердловини глибиною 142 м вдарив водяний фонтан заввишки 53 м, що вирував майже два тижні, поки його не закрили бетонним розчином. Та навіть і після цього вода продовжувала просочуватись.
У 1968 р. саме Ніна Андріївна, знаходячись поблизу витоку, звернула увагу на слабкий запах сірководню. Зробивши аналіз води у себе в лабораторії, Нестерова першою науково обґрунтувала її цілющі властивості, виявивши, що сатанівська вода за хімічним складом схожа на трускавецьку «Нафтусю», але має іншу форму і містить ряд цілющих мікроелементів: залізо, йод, бром, кисень і фосфор. У 1972 р. рада Одеського науково-дослідного інституту курортології дала висновок, що сатанівська мінеральна вода – збручанська «Нафтуся» – не має собі рівних за лікувальною ефективністю.
Щоб привернути увагу до цілющої води, Ніна Андріївна писала статті в газети та надсилала листи в низку республіканських міністерств. Своєю наполегливістю вона домоглася того, що на сатанівську воду звернули увагу, розпочали дослідження і врешті решт в селищі почали будувати санаторії і Сатанів став одним із важливих курортних центрів України.
За своє відкриття Н.А.Нестерова нагороджена дипломом та знаком «Першовідкривач родовища». Грошову винагороду вона перерахувала у Фонд Миру.
В пам’ять про Ніну Нестерову в Сатанові встановлено пам’ятний знак та названа одна з вулиць.