У Старокостянтинові уже рік міська територіальна виборча комісія не може виконати рішення суду про відкликання депутатів Старокостянтинівської міської ради. Чергова спроба провалилась.
Бути депутатом – це не привілей, а обов’язок. І обранці мали б нести відповідальність перед своїми виборцями. Щонайменше за те, як голосують та виконують свої обіцянки. Та на практиці у нашій країні мандат робить тебе “обраним” як мінімум на п’ять років. Попри багаторазові зміни виборчого законодавства, питання відкликання завжди лишалось невизначеним. Тож порушення партійної дисципліни, лобіювання інтересів певних осіб і перебігання від однієї фракції до іншої було нормою не лише на верхівці, а й в місцевих радах. Тож на практиці, хто більше “своїх” просунув через різні політичні сили, той насправді і керує. До такого вдаються часто і голови рад та адміністрацій, які “садять” місцевих депутатів на зарплату у прямому і переносному сенсі. І з цим потрібно було боротись. Норма з’явилась, втім, на практиці вона виявилась недієвою все через ті самі “впливи”. Детальніше розповімо на прикладі Старокостянтинівської міської ради.
Не виконуєш обов’язки депутата – складай мандат
Законодавець таки дав можливість контролювати депутатів усіх рівнів. Так, депутата місцевої ради можуть відкликати за:
- порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;
- пропуск депутатом місцевої ради протягом року більш ніж половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов’язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;
- невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;
- невиконання депутатом місцевої ради зобов’язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;
- невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Тож, як бачимо, грати у підкилимні ігри та використовувати різні політичні технології мало б стати значно важче. Але на практиці реалізація відповідної норми може бути заблокована лише одним органом. Територіальна виборча комісія – колективний орган зібраний з людей, які вступаючи в свої повноваження складають присягу і виконують свої обов’язки протягом періоду допоки не буде сформовано нову комісію на наступні вибори. Ці особи у той чи інший спосіб представляють інтереси, ні, не громади, а певних політичних структур.
Виборча комісія не зовсім виборча
Як утворюється виборча комісія? Кожна політична сила делегує у неї своїх кандидатів. І часто у переліку назв можна побачити доволі дивні політичні сили, про які ви взагалі могли й не чути. Втім, хоч на паперах вони й представляють інтереси якоїсь Богом забутої політичної сили, то реально їх формують великі політичні партії.
А ще усі члени виборчої комісії часто-густо є працівниками навчальних закладів чи соціальних установ, іноді просто родичами когось із кандидатів чи членів партії. Що з цим робити – у законодавстві про це ні слова. У реальному житті – це відсутність незаангажованості, можливість впливати і шантажувати членів комісії.
Чому ми так довго розповідаємо вам про це? Бо в історії з відкликанням трьох депутатів Старокостянтинівської міської ради сукупність саме цих факторів і робить мертвими законодавчі новели, які могли б нарешті покласти край політичним ігрищам. Аналізуючи практику по всій країні, можна ствердити, що така ситуація виникла лише у Старокостянтинівській громаді, в усіх інших регіонах процедура пройшла без труднощів.
Від зворотного…
26 січня 2023 року з 18 членів Старокостянтинівської міської територіальної виборчої комісії на засідання прийшла лише половина. На порядку денному було лише три питання:
- Складання присяги новими членами комісії;
- Виконання рішення суду та визнання обраним депутатом наступного кандидата у депутати від політичної партії “Радикальна партія Олега Ляшка”
- Виконання рішення суду та визнання обраними депутатами наступних кандидатів у депутати від політичної партії “Наш край”.
За відсутності кворуму зробити це не вдалось.
Від травня, відколи рішення суду набрало законної сили комісія намагалась зібратись лише двічі за 9 місяців.
Кого ж намагаються відкликати ці партії? 4 січня 2021 року депутат обраний від “Радикальної партії Олега Ляшка” Іван Овчар у нетверезому стані потрапив у ДТП на службовому авто. Суд притягнув його до відповідальності. А обласний осередок різко засудив цей вчинок і повідомив про початок процедури відкликання депутата.
У політичній силі “Наш край”, депутати Степан Полупан та Ганна Горда після обрання отримали роботу у комунальних структурах громади, до фракції політичної сили (як це передбачено законом) не увійшли, та й загалом голосують у розріз зі своїми однопартійцями.
Отож, дві політичні сили вирішили скористатись наданим законодавцем правом і відкликати їх.
Чекайте рік, а потім ще рік
Розпочати процедуру відкликання можна лише через рік після того, як кандидат став депутатом. Така позиція законодавця доволі логічна – за цей час якраз і виявиться справжня причина депутатства.
Відповідно до рішення суду, Радикали 13 січня 2021 року передали Старокостянтинівській міській територіальній виборчій комісії рішення з’їзду партії про відкликання депутата Овчара. За відведений законом час на розгляд звернення (місяць з дня отримання повідомлення) комісія так і не змогла зібратись. Згодом депутата так і не відкликали, а спробували перевищити свої повноваження і припинити процедуру відкликання.
Політичну гру не оцінили слуги Феміди. Суд і першої, і другої інстанції не просто визнали правомірність рішення партії, а й безальтернативно зобов’язали комісію виконати рішення. Касаційна інстанція навіть не відкрила провадження. Зате провадження відкрила виконавча служба. Саме державні виконавці мали зобов’язати виборчу комісію виконати рішення суду. З цим завданням там не впорались. Чи не хотіли впоратись. Проте, це вже не так суттєво в цій історії.
Виборча комісія переконана, що вона не буде нести відповідальності, адже є колективним органом. Тому сміливо отримала від виконавчої служби близько 50 тисяч гривень штрафу, адже всеодно ці кошти сплачуватимуться з місцевого бюджету. Чи доцільне це використання коштів під час повномасштабної війни? Напевно дізнаємось згодом.
Комісія не просто ігнорує норму виборчого законодавства. Зараз комісія не виконує рішення суду. А невиконання рішення суду – це вже кримінальна відповідальність. І вона вже є персональною.
Наразі дві партії намагаються по суті створити юридичний прецедент і змусити працювати нову законодавчу норму. Насправді підстави, чому вони намагаються відкликати депутатів, не настільки важливі, як кінцевий результат. Якщо їм вдасться у законний спосіб це зробити, то це буде свідчити про впровадження персональної відповідальності депутатів за їхні дії. Тож бути “обраним” і переслідувати власні фінансові інтереси стане не так цікаво.
Пресслужба обласного осередку Комітету виборців України