Чимало вихідців із Проскурова прославили наше місто далеко за його межами, зробили значний вклад у розвиток тієї чи іншої сфери. Серед них: видатний фахівець з лікування депресій Аарон Бек, перший видавець коміксів про Супермена та Бетмена Джек Лейбовиць, співавторка «Історії цивілізації» та володарка Пулітцерівської премії Арієль Дюрант.
Життєвий шлях Аріель Дюрант
Напевно не всім відомо, що володарка Пулітцерівської премії Арієль Дюрант народилася в Проскурові. Саме вона разом зі своїм чоловіком здобула найпрестижнішу нагороду у галузі журналістики, літератури, музики і театру.
Арієль вважають американською письменницею, однак вона наша землячка. Саме у Проскурові, 10 травня 1898 року, з’явилася на світ Хая Кауфман (справжнє ім’я дівчинки). Згодом вона разом зі своїми батьками Етель-Аппель та Йозефом, а також трьома сестричками та братиком, емігрувала до Сполучених Штатів Америки. Спочатку родина виїхала до Лондона. Звідти через декілька місяців пароплавом дісталися до американського континенту. Так, у трирічному віці маленька Хая опинилася у США. Родина почала мешкати у Нью-Йорку.
Про це йдеться на офіційній сторінці Хмельницького обласного краєзнавчого музею у соцмережі.
Історія кохання
У 1911 році Хая почала навчатися в одній з нью-йоркських шкіл. Там вона зустріла своє справжнє кохання. Ним став двадцятишестирічний викладач цієї школи Вілл Дюрант. Їхні стосунки ніхто не схвалював, адже велика різниця у віці, школярка та вчитель – це вважалося неприпустимим.
Однак закохані не зважали ні на що і прагнули бути разом. У 1913 році він залишив свою посаду. 31 жовтня цього року закохана пара побралася. На той час Хаї було лише п’ятнадцять років. Церемонія одруження проходила в мерії Нью-Йорка. Сюди Арієль приїхала на роликах з будинку своєї родини у Гарлемі. Згодом у подружжя народилася донечка, яку назвали Етель Бенвенута. Також родина усиновила хлопчика на ім’я Луї.
Вілл та Хая дуже кохали один одного. На всіх світлинах вони завжди були поруч. Вілл лагідно називав дружину іменем одного з ельфів із шекспірівської п’єси «Сон літньої ночі» – Пак. Згодом Віллу сподобалося ім’я ще одного шекспірівського ельфа з п’єси «Буря» – Арієль. Цікаво, що обидва ельфи були чоловічої статі. Хаї прізвисько Арієль видалося досить милим та цікавим. Невдовзі воно стало її іменем. Так з’явилася Арієль Дюрант.
Історія цивілізації
Арієль захоплювалася філософією та історією. Вона активно долучалася до досліджень, які проводив її чоловік. Вілл Дюрант працював над багатотомною фундаментальною працею «Історія цивілізації» (The Story of Civilization) майже все життя. Його дружина також долучилася до написання всіх томів цієї серії.
Лише в сьомому томі «Початок ери розуму» (Age of Reason Begins, 1961) цієї видатної серії книг Арієль Дюрант почала згадуватися як співавтор.
Спільна творча діяльність подружжя отримала визнання у 1968 році. За десятий том серії «Руссо і революція» (Rousseau and Revolution) Арієль та Вілл Дюрант отримали престижну Пулітцерівську премію з літератури. У 1977 році їх нагородили Медаллю Свободи. Це найвища американська цивільна нагорода. Арієль отримала звання «Жінка року» в Лос-Анджелесі.
У 1978 році виданням Simon & Shuster була опублікована спільна біографія подружжя Дюрант «Подвійна автобіографія». Книга складається з 420 сторінок.
Арієль Дюрант померла 25 жовтня 1981 року. Вілл прожив лише два тижні після смерті своєї коханої дружини. 7 листопада він пішов з життя. Подружжя поховали на меморіальному кладовищі Westwood Village Memorial Park у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія.
Подружжя зробило вагомий вклад у розвиток літератури. Книги про історію цивілізації від лауреатів Пулітцерівської премії стали успішними та видатними. Автори історичного багатотомника дослідили закономірності історичного розвитку, описали шлях цивілізації від її витоків та початку ХІХ століття.