Протягом десяти місяців війни ціни на продукти харчування в Хмельницькій області характеризувались динамічними змінами.
Перші кілька місяців у переважній більшості ми спостерігали зростання цін більше як на 20 %, а на окремі товари – удвічі, повідомляють у Держпродспоживслужбі Хмельниччини.
Об’єктивні чинники, які призвели до таких змін: здорожчання енергоносіїв, зростання курсу валют, заблокований імпорт, зламані ланцюжки постачання продукції, підприємства ледь виживають, а багато із них зазнали значних руйнувань або вщент знищені, а також не забуваймо про сезонність деяких продуктів. Саме ці фактори і вплинули на зміну ціни майже на всі товари на території нашої країни й області зокрема.
За даними моніторингів Держпродспоживслужби слід відзначити, що з червня місяця ситуація в області дещо стабілізувалась і ціни перестали невпинно зростати.
Так з кінця серпня почала спостерігатись тенденція до поступового зниження цін на окремі соціально значущі продукти харчування, зокрема на:
- борошно (з 16,90 грн до 15,85 грн),
- макаронні вироби (з 31,85 грн до 25,67 грн),
- крупу гречану (з 84,75 грн до 76,95 грн),
- птицю (з 80,75 грн до 77,60 грн).
Також у зв’язку з сезонністю значно знизились ціни на більшість овочів:
- морква подешевшала з 28,45 грн до 19,45 грн,
- буряк – з 49,20 грн до 11,05 грн,
- картопля – з 37,45 грн до 7,90 грн,
- капуста – з 42,45 грн до 11,95 грн.
Але на певні товари, які характеризуються сезонністю, подорожчання таки будемо спостерігати в певні періоди. Так, до прикладу, починаючи з вересня стрімко (більше ніж у два з половиною рази) зросли ціни на яйця (з 20,90 грн до 57,25 грн за десяток). На даний час ціни на цей товар стабілізувались, але після незначного зниження ціни у листопаді уже наприкінці грудня вона знову почала зростати.
Також не забуваймо, що ціна на яйця залежить і від інших чинників, одним з основних є сьогоднішня ситуація в країні, агресором знищена значна кількість великих птахофабрик на сході та півдні України. З настанням зими спостерігаємо подорожчання й молочної продукції (на 13-3 %).
Більшість цін на товари зросли на 80-25 %, серед них: крупа гречана, автомобільний бензин, газ скраплений, цибуля ріпчаста, крупа вівсяна, цукор, свинина. На окремі товари спостерігаємо значне зростання ціни, зокрема серед них яйця (на 76 %), цибулю ріпчасту (на 84 %), дизельне пальне (на 68 %).