Що таке креативний клас та яка його роль у розвитку Хмельницького?

Хочу змалювати свої думки та змоделювати майбутнє, а також яким чином потрібно трансформувати міський простір сьогодні задля успішного завтра.

 

Що ж таке креативний клас? Це перш за все, та частина суспільства, яка на відміну від робітничого класу (робітники заводів) та класу обслуговування (сфера послуг) займається творчою, інноваційною, «розумною» діяльністю у різних сферах економіки. Теорія креативного класу сформована Р.Флоридою на початку 2000-их років і ще не дійшла до наших університетів. Коли дійте, уже може бути пізно!

 

Типовим прикладом концентрації креативного класу є Кремнієва долина, де з 60-их років почався бум інновацій, що поширилась США та усім світом. Частка представників цього класу за останніх 20 років зросла вдвічі і у 2011 році становила 40% населення США. Це спричинило вплив на усі сфери життя: стиль одягу, робоче місце, життєві пріоритети, сімейні цінності і т.д.

 

Норди та гіки (Nerds and geeks), які в традиційному уявленні сприймались як невдахи стали Гейтсами, Джобсами та Цукербергами. Їм стали уподібнюватись, вони стали «крутими».

 

Представники креативного класу домінують над іншими за якістю освіти та рівнем доходу, вони стали визначальними у розвитку територій та її майбутньому (існує чітка залежність між кількістю представників класу і заможністю міст, та відсутній вплив на чисельність населення).

 

За результатами 20-и річних досліджень в США встановлено, що частка представників креативного класу залежить від чотирьох чинників (технологій, талановитих людей, толерантності та якості місця проживання). Традиційна міська інфраструктура відіграє лише роль базових потреб.

 

Креативні люди на відміну від робітників та працівників сфери обслуговування змінили свої відпочинкові вподобання. Якщо останні віддають перевагу відпочинку у туристичних регіонах та заміським вікендам (традиційне уявлення на туризм), то креативні якість місця проживання роблять визначальним та хочуть відпочивати кожного дня безпосередньо у місті. На якість місця проживання, на їх думки впливає лише 3 чинника (інфраструктура розваг та місця зустрічей з іншими людьми, гостинність місця та людей, фізична привабливість та зелені зони міста). Креативні люди намагаються уникати традиційних об’єктів туристичної інфраструктури. Вони обирають хостели, лоукости, уникають типових маршрутів та сервісу all-inclusive. Вони не будуть лежати цілий день на пляжі, вони візьмуть рюкзак та підуть в гори або вивчати місцеву колористику.

 

Креативний клас формує креативну економіку, в якій все меншу роль відіграють традиційні чинники (гроші, трудові ресурси, час), а все більшого значення набувають самі люди (творчі, інноваційні, талановиті, відкриті).

 

Ключовим елементом створення технологічного бізнесу є залучення до компанії потрібних людей. Це поєднання досвіду, набору навичок, чистого інтелекту та енергії. Найважливішою річчю є перебування в такому місці, де ви маєте доступ до людей, з яких можете обрати.

 

Саме міста стають такими місцями. І саме важливість втримати таких людей у місті визначатиме його майбутнє.

 

Як усе це вплине на Хмельницький?

 

Оскільки змінились вподобання креативного класу, то визначальним у розвитку міст стає не кількість залучених іногородніх туристів, а створення якісних місць для відпочинку місцевих представників креативного класу. Частка якого за моїми підрахунками сьогодні становить 20-25%, і подвоїться у найближчих 20 років (згідно динаміки у США з відставанням у 20 років).

Креативні люди ще не стали визначальними у економіці Хмельницького, але вони уже чітко виявляють свою поведінку (слідкуйте за закладами FeelingGood Coffee та White Rabbit), менше відвідують філармонію та театр, а віддають перевагу менш формальним творчим заходам, вони менше звертають увагу на ціну, а більше на атмосферу та якість. Вони починають вимагати якісних об’єктів інфраструктури, де можна кожного дня відпочивати: міських просторів та нетипових подій.

 

Нещодавно в передачі «Вдома краще» на запитання ведучих, що можна подивитись в Хмельницькому більшість хмельничан відповіли «стометрівку» або набережну. Це свідчить про відсутність сильнодіючих якорів або якісних просторо-подій. У разі їх відсутності місто перестане відіграти ключову, як для креативного класу, роль якісного місця проведення часу. У таких умовах, коли не можливо задовольнити вимоги креативних хмельничан, говорити про туризм для іногородніх складно. Як на мене, це діє як діод: якість місця для місцевих спричинять приплив іногородніх, через відгуки та промоцію від місцевих, а ніяк не навпаки.

 

У Хмельницькому протягом останніх кількох років проводиться велика кількість подій (фестивалів, ярмарків, заходів) та будується просторів. Але чи усі вони відповідають категоріям якості місця для представників креативного класу? Насправді, надзвичайно важко спрогнозувати успіх заходу до його завершення. Але для себе основним критерієм, який має бути визначальним ставлю категорію сталості.

 

Що ж таке сталість заходу? Для мене ця категорія визначається комерційністю (у майбутньому захід чи місце повинні почати генерувати дохід, який буде спрямовуватись на його чергове проведення) та постійністю (захід повинен проводитись якомога часто, щоб якомога краще задовольнити потреби креативних людей, бажано щодня).

Тому випрацюване правило майбутнього успіху звучить десь так, – «потрібно поєднати простір з подією на основі комерційності та постійності».

 

На сьогодні можу виділити всього три таких просторо-події, які вдалось запустити або робота над якими триває:

 

  • Різдвяний ярмарок. Чудове розташування в центрі міста з можливістю впродовж 50 днів провести час та стати свідком набором культурних заходів на День Св. Миколая та Св. Андрія, Католицьке та Православне Різдво, Новий та Старий Новий Рік, Парад Вертепів;
  • Молодіжний парк. Розвиток місця розпочався з проведенням кількох фестивалів та підведенням комунікацій (електрики) у 2016-2017 роках. Але, на сьогодні, парк стає визначальним не через проведення фестивалів Rock&Buh, Respublica MyFest та інших, а через формування традиції проведення тут часу для креативних людей в теплу пору року, сидячи на покривалі, попиваючи склянку кави або іншого напою, читаю книгу, споглядаючи краєвиди Південного Бугу та Сонця, що заходить;
  • Кавова вулиця. Місце, що формується по вул. Проскурівського Підпілля між Проскурівською та Соборною. Місце, де можна випити найкращу каву та поспілкуватись з цікавими людьми (від художника до підприємця), яке має надзвичайно великий потенціал та, у майбутньому, може бути перший must see Хмельницького. У майбутньому бачу це місце пішохідним з сучасною реконструкцією.

 

Інші місця лише починають формуватись, хоча це лише моя суб’єктивна думка. Хоча таких зон має бути набагато більше, де кожен зможе знайти свою по духу.

 

Отже, секрет успіху міста в майбутньому простий. Створення якісних місць проведення часу для креативної молоді, яка буде залишатись в Хмельницькому та творити тут, а не віддавати перевагу іншим містам. Це, як наслідок, у поєднанні з технологіями, талантом та толерантністю створить основу нової креативної економіки, яка забезпечить гідне місце Хмельницького у найближчі півстоліття у глобалізованому світі.

 

P.S. Дані думки є суб’єктивними думками автора, враховуючи його пристрасть до стратегій та систем, які в майбутньому, можуть бути імплементовані, в стратегію розвитку Хмельницького.

Усі оцінки та прогнози даної статті спираються на фундаментальні дослідження формування креативного класу в США протягом 1990-2011 років, а також опитуваннями десятків тисяч представників креативного класу проведеними університетом Карнегі-Мелон.

 

Заступник Хмельницького міського голови Володимир Гончарук

 

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Володимир Гончарук

Володимир Гончарук

Заступник Хмельницького міського голови
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. Автор більше підходить до крітінного класу

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.