Чому на території Хмельниччини оголошена амністія екологічним злочинам?

Протягом цієї зими річка Південний Буг в центрі міста Хмельницького була темного кольору, зі зловонним запахом, по поверхні води плила біла піна. Цей стан річки не припинявся навіть під час засідання колегії ОДА, сесії обласної та міської рад.

Хмельницька обласна організація “Українського товариства охорони природи” своїм електронним листом звернулась до держекоінспекції, наголошуючи що факт забруднення річки має негативний суспільний резонанс. Інспекція відповіла, що в ОДА створено спеціальну комісію по розслідуванню факту забруднення річки. По завершенню розслідування мені будуть повідомлені результати.

3 лютого  2015 року комісія завершила свою роботу нарадою в заступника голови Хмельницької ОДА пана Кальніченка Володимира Ілліча. Можливо проблемою є те, що до сьогодні ще вільна вакансія голови Хмельницької ОДА та начальника держекоінспекції області, але:

1. до складу комісії не було включено представників громадських екологічних організацій;

2. комісія не дала чіткої відповіді хто винен в забрудненні річки Пвденний Буг, яка являється джерелом питного водопостачання м. Вінниці, Калинівка, Хмельник та інших населених пунктів та підприємств харчової промисловості;

3. департамент екології та природних ресурсів не анулював порушникові дозвіл на скиди в поверхневі водоймища забруднюючих речовин (ГДС) через порушення умов Дозволу, на що мав повне право;

4 комісія фактично дозволила ще протягом місяця забруднювати річку П.Буг, чим перевищила свої повноваження;

5. природоохоронне законодавство передбачає обов”язкову ліквідацію наслідків Забруднення власником підприємства (власником забруднених стічних вод) за власні кошти, про що у висновках комісії, поширених на сайті ОДА нічого не сказано;

6. також законодавством передбачено відшкодування державі збитків, нанесених шляхом забруднення її водних ресурсів, що також не відмічено у висновках комісії. Суму нанесених збитків уповноважена визначати державна екологічна інспекція;

7. кримінальний кодекс України за дії та бездіяльність, що призвела до забруднення навколишнього природного середовища, створила загрозу екологічній безпеці громадян, передбачає кримінальну відповідальність. інформації щодо відкриття кримінального провадження теж немає в поширеній інформації.

8. також привертає на себе увагу факт, що державні служби, уповноважені здійснювати контроль та управління навколишним природним середовищем лише тепер окреслили потенційних забруднювачів річки.

Є й інші питання. З інформації на сайті витікає, що лише зараз влада склала список потенційних забруднювачів річки, а раніше його чомусь не було. Також є ще одна фішка. Департамент екології та природних ресурсів надає підприємствам дозволи на скиди при умові повного дотримання нормативів екологічної безпеки та умов Дозволів ГДС. При НЕ дотриманні умов, департамент має анулювати дозвіл. Чому він цього не зробив – відповіді теж немає.

Показовим є поширений на сайті ОДА вислів заступника голови Хмельницької ОДА, що ми не прагнемо покарати… Чому на території Хмельниччини оголошена амністія екологічним злочинам, наперекір світовій та національній практиці – теж немає аргументованого пояснення, якого в принципі. і бути не може.

Також, згаданому в інформації Наркевичському цукровому заводу, який вже не перший рік забруднює річку, помахали пальцем та дали місячний термін на вжиття заходів. Фактично, тим йому дозволено забруднення річки ще на один місяць.

За лаштунками інформації залишилось ще декілька фактів. На період забруднення річки П.Буг водосховище в центрі міста Хмельницького було наполовину випущено для проведення робіт по благоустрою. Масова загибель риби та зловонний запах підштовхнула владу швиденько закрити заставки та назад наповнити водосховище.

Рибу вода приховала, але наповнення водосховища в маловодний період, без дощів, паводків і т.д. спорожнило річку нижче заставок. Рівень води різко впав. Через зливову каналізацію неочищені стоки продовжують скидатись у Південний Буг, чим збільшують концентрацію забруднення. А головне, нижче міста Хмельницького в річку випускаються усі каналізаційні стоки міста Хмельницького. Вони очищаються на відповідних спорудах, але як завжди, очистка не зовсім глибока і ситуацію вирівнювало розбавлення стоків річковою водою.

Зараз вода в річці через наповнення водосховища в місті різко впала, чим і зменшилось розбавлення стічних вод. Тут варто згадати Вінницю, яка не має іншого джерела водопостачання, лише річку Південний Буг. Але має Президента України та голову ВРУ.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Юрій Рєзніков

Юрій Рєзніков

Керівник Хмельницької обласної організації “Українського товариства охорони природи”, екс-голова громадської ради при Хмельницькій облдержадміністрації

Коментарів: 6

 1. Чому не реагує прокуратура області. Їй не треба чекати офіційного звернення з ОДА. Повідомлення ЗМІ про злочин вже є достатньою підставою для проведення перевірки і порушення кримінальної справи. Синишин де ти?????

 2. якщо бути об’єктивними, єдиними хто відреагував стала обласна адміністрація. працювало і місто Хмельницький.
  екологічна інспекція самоусунулася, прокуратура мовчить, МВС мовчить.
  Голова Громадської ради Резніков напрацював аж на електронний лист в екоінспекцію і статтю для піару.

 3. в Буг скидали завжди і ще більше ніж зараз. Там навіть свині дохлі плавали. Ніхто не реагував, всім було байдуже.
  зараз проблема вилізла наверх, бо спустили річку і те, що скидали в повну річку, скинули в десять разів менше води.

 4. Невловимий месник Резник мстить Кальніченку і Вавринчуку за те, що його вигнали з Громадської Ради.

 5. А яким боком до ради вавринчук

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.