Що робити дітям війни?

deti_vojnyІз 22 травня 2008 року діти війни набули остаточного права на  перерахунок підвищення  відповідно до відновлених  положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», тобто 30% мінімальної пенсії за віком.

Так продовжувалося  до середини 2011 року. І тут… з 19 червня 2011 року, після набуття чинності Законом “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет на 2011 рік” від 14.06.2011 року, норми і положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни»  застосовуються “в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік”.

27 грудня 2011 року Конституційний суд України визнав такими, що відповідають Конституції, положення закону «Про Державний бюджет на 2011 рік», згідно з якими Кабміну надано право визначати порядок і розміри соціальних виплат особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям війни і особам, звільненим із військової служби, виходячи з наявного фінансового ресурсу Пенсійного фонду 2011 року. Все. Конституційний суд України вкотре змінив свою думку.

Неважко передбачити, як саме урядовці, дбаючи про цілісність та непорушність держбюджету, встановлюють розміри цих виплат… Тепер навіть суди фактично безсилі допомогти людям отримати їхні, обіцяні законом, гроші, адже в своїй практиці вони користуються загальним правовим принципом застосування тієї законодавчої норми, що прийнята пізніше. У даному випадку пізніше прийняті норми згаданого Закону № 3491-VI “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”. Аналогічна ситуація склалася і в 2012 та 2013 роках.

Як це  питання  вирішується при зверненні  до Європейського суду з прав людини?

Євросуд з прав людини зазначив, що законодавчо визначене право на отримання пенсії прирівнюється до права приватної власності і на нього поширюються загальні національні норми, які застосовуються до «майна», «приватної власності», відповідно до національного закону, в тому числі і право на індексацію.

Який же вихід?  На мою думку, є два можливі варіанти  дій.

Перший  подати заяву до суду, що виніс рішення щодо зобов’язання нарахувати та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни  відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» щодо зміни способу виконання  судового рішення. У заяві треба просити  зобов’язати стягнути з  органів  Пенсійного фонду України суму заборгованості .

Інший  варіант. За умисне  невиконання  вироку,  рішення,  ухвали,  постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню передбачена кримінальна відповідальність згідно зі ст. 382 КК України. Тому вважаю за необхідне  рекомендувати  дітям війни звернутися із заявою про вчинення злочину до місцевого райвідділу міліції. У заяві детально викласти  інформацію про рішення суду, яким Вам  зобов’язано  було здійснити перерахунок на виплату  грошових коштів, суму нарахованого боргу та просити притягнути  до кримінальної відповідальності   посадових осіб управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому  чи іншого управління, яке Вам заборгувало,  винних у невиконанні рішення суду, за ст. 382 КК України.  До заяви потрібно  додати копію рішення  суду та  листа управління Пенсійного  фонду, в якому  УПФ обґрунтовує  причину невиплати  грошових коштів. Міліція в обов’язковому порядку  порушує кримінальне провадження  та зобов’язана опитати Вас та відповідальних працівників управління Пенсійного фонду.

Андрій Говорецький, адвокат.

Теги: 
Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Андрій Говорецький

Андрій Говорецький

Адвокат, м. Хмельницький

Коментарів: 2

  1. Срок давности 3 года истечет и можно выкинуть решение суда.
    Якби так було все прсто, то ми жилиб при комунізмі.

  2. Нічого подібного! Я не сидів а постійно звертався до пенсійного фонду, казначейства, до суду, прокуратури. Отримував відмови, не здавався і надіслав документи до Європейського суду. Він, правда 15.03.2014 року повідомив, що розгляд справ по Україні перенесено на 6 місяців. Почекаю!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.