Проблеми купівлі нерозмитненого автомобіля в Україні

У зв’язку з введення додаткових мит на імпортовані автомобілі українці все більше шукають можливості ввезти автомобіль  без сплати митних зборів на платежів. Чимало автомобілів  з  країн Європейського союзу  на номерних знаках  зарубіжних країн  їздять територією України.

За яких же умов  можливо купити  автомобіль за кордоном та  користуватися ним на території України  без сплати будь-яких платежів на території України?

Одна з основних вимог для Вас, як потенційного власника іномарки –   працевлаштування за кордоном. Автомобіль, на якому  Ви перетинаєте  кордон, повинен  належить  Вашому роботодавцю, а Ви  перебуваєте  в Україні на виконання умов трудового договору.  Відповідно на руках в громадянина повинен  бути трудовий договір  з фірмою, якій і належить автомобіль. Окрім того, має  бути  окремий дозвіл на використання Вами автомобіля  в Україні з комерційної метою.  Трудовий договір  та інші документи мають мати переклад на українську  мову.

Ви, як  власник майже нової іномарки  перетинаєте кордон України. При цьому  потрібно знати, хоча б як дане питання врегульовано  законодавством, як українським, так і міжнародним.

Дійсно, умови та порядок тимчасового ввезення на митну територію України транспортних засобів (далі – ТЗ) регулюється положеннями Додатка С до Конвенції про тимчасове ввезення, до якої Україна приєдналась згідно з Законом України від 24.03.2004 № 1661-IV (далі – Стамбульська конвенція).

Статтею 2, Додатка С до Стамбульської конвенції встановлено, що правом на тимчасове ввезення відповідно до статті 2 цієї Конвенції (з загальним умовним звільненням від ввізного мита і податків та без застосування ввізних обмежень чи заборон економічного характеру) користуються ТЗ комерційного чи приватного використання. Під терміном «комерційне використання» розуміють платне перевезення осіб або промислове чи комерційне платне або безоплатне перевезення вантажів; а під терміном «приватне використання» перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання.

Згідно зі статтею 5 Додатка С до Стамбульської конвенції для того, щоб можна було скористатись правами на пільги, що надаються цим Додатком:

(a)          ТЗ комерційного використання повинні бути зареєстрованими на території, яка не є територією тимчасового ввезення, на ім’я особи, яка зареєстрована або постійно проживає за межами території тимчасового ввезення, і ввозитись та використовуватись особами, які здійснюють свою діяльність з такої території;

(b)          ТЗ приватного використання повинні бути зареєстрованими на території, яка не є територією тимчасового ввезення, на ім’я особи, яка зареєстрована або постійно проживає за межами території тимчасового ввезення, і ввозитись та використовуватись особами, які постійно проживають на такій території.

Згода на тимчасове ввезення транспортних засобів надається без вимагання митного документа або гарантії (ст. 6).

При цьому, пунктом “а” статті 7 Додатка С до Стамбульської конвенції зазначається, що незважаючи на положення статті 5 цього Додатка, транспортні засоби комерційного використання можуть використовуватись третіми особами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, і здійснюють свою діяльність на користь останнього, навіть якщо вони зареєстровані або постійно проживають на території тимчасового ввезення. Кожна Договірна Сторона може дозволити таке використання особою, яка постійно проживає на її території, зокрема якщо вона використовує його від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.

Пунктом “f”, статті 1 Стамбульської конвенції терміном “особа” визначає як фізичну, так і юридичну особу, якщо інше не передбачене контекстом.

Документом  на тимчасове ввезення, що використовується  для тимчасового ввезення  транспортних засобів , як це передбачено п. «з» ст..1 Додатка А  Стамбульської конвенції є книга СPD. Більш того, згідно з п. «а» ст..1  цього ж додатку  «документ про тимчасове  ввезення» міжнародний митний документ, що дозволяє ідентифікувати  товари, включаючи транспортні засоби та містить міжнародну чинну гарантію  на покриття ввізного мита  та податків.

В Україні вказане питання  регулюється Митним кодексом України.  І найбільше значення має через який саме «коридор» буде ввезений автомобіль в Україну –  «зелений» в митному  режимі «транзит» чи «червоний» з відповідним декларуванням як транспортного засобу комерційного призначення.

Статтею 221 Митного кодексу України регламентований порядок декларування автотранспортних засобів комерційного призначення, які перевозять товари через митний кордон України, зокрема, автотранспортний засіб комерційного призначення, що  використовується для переміщення товарів через митний кордон України, не потребує окремої митної декларації, якщо під час такого переміщення декларуються товари, які перевозяться цим транспортним засобом. Водночас відомості про автотранспортний засіб комерційного призначення, що перевозить товари, вносяться до митної декларації, за якою оформлено ці вантажі, книжки МДП, передбаченої Митною конвенцією про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року, товарно-транспортних накладних, дорожнього листа, провізних та інших супровідних документів, передбачених законодавством.

Статтею 257 Митного кодексу України встановлена процедура декларування. Так, декларування здійснюється шляхом заяви за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

У разі  проходження  через  «червоний» коридор з декларуванням  транспортного засобу як комерційного, проблем в Україні із використанням   цього автомобіля буде менше. Проте  більшість  громадян   проходять  саме через «зелений» коридор, який передбачає  відсутність  товарів для декларування.  Тоді автомобіль ввозиться як  транзитний транспортний засіб.

І тут  розпочинається.  В ст. 95 Митного кодексу  України  вказано граничний строк    транзитних перевезень   для автомобільного транспорту – 10 діб. Після  сплину вказаного строку  громадянина  можуть  притягнути  до адміністративної відповідальності  за  ч.3 ст. 470 Митного кодексу України – де санкція одна –  штраф у розмірі 8500 гривень. Процедура така. ДАЇ зупиняє таку машину і після огляду документів   «супроводжує»  її на митницю. Де відповідальний працівник   служби по боротьбі з контрабандою та порушеннями митних правил складає протокол та виносить  постанову у  порушенні митних правил, передбаченого ч.3 ст. 470 Митного кодексу України  та накладає адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн..  Звісно  таку постанову  можна оскаржити  в суді. Проте, оскільки при проходженні через митний кордон України  автомобіль був задекларований саме як транзитний,-  мала ймовірність  в успіху справи. Після притягнення  автовласника  до адміністративної відповідальності в митному органі  відбирають  зобов’язання  або ж вивести транспортний засіб  за межі   митної території України або ж його розмитнити.  Строк виконання зобов’язання – 10 днів з дня  набрання постанови законної сили. У разі не вивезення транспортного засобу за межі України санкція ще суворіша- конфіскація .

Проте  чи зможе простий громадянин  при проходженні кордону  задекларувати   транспортний засобу саме як автомобіль   комерційного призначення . Навряд чи.  Оскільки  спочатку  «добрі»  митники  будуть Вас  переконувати, що  автомобіль  не потрібно декларувати, оскільки всі документи у вас «в порядку». Пізніше у Вас просто  відмовляться брати декларацію та оформляти автомобіль.  Оскільки є негласний наказ по Митній службі  України такі автомобілі  не оформляти.  Дії  митниці можна оскаржити  в суді. Проте це знову час і гроші.

В будь-якому  випадку  пересуваючись на нерозмитненому автомобілі  Ви будете  під пильною увагою   різних  контролюючих органів, як то міліція та митниця.

Досить часто  так звані «директори»,  чи то «менеджери»  фірм  навіть не знать  назву фірми, де вона знаходиться і чим займається.  Контакти на роботу оформлені  безграмотно. І вигляд такого «директора» максимум  тягне на звичайного будівельника. Саме у таких «директорів» в більшості  випадків автомобілі і конфісковують.

Якщо ж громадянин  дійсно працює за кордоном і лише періодично в’їжджає на територію України, то відповідно до абзацу 4 ч.3 ст. 380 Митного кодексу України громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотнє вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, один транспортний засіб особистого користування,   на строк, що не перевищує 60 днів протягом одного календарного року (який може бути як безперервним, так і з перервами), без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Зазначені транспортні засоби можуть бути тимчасово ввезені на митну територію України за умови подання митному органу документів, що підтверджують право власності громадянина на такі транспортні засоби та їх реєстрацію на території відповідної країни.

Тому  при купівлі  не розмитненого  автомобіля  потрібно проконсультуватися  з  досвідченим  юристом, який компетентний в даному питанні та самому зважити всі «за « та «проти».

              Адвокат Андрій Говорецький.

Теги: 
Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Андрій Говорецький

Андрій Говорецький

Адвокат, м. Хмельницький

Коментарів: 2

  1. Але ж положення Стамбульської конвенції мають вищу силу у порівнянні з законами, які діють на теренах України. Якщо фірма за кодоном легальна і у мене з нею законний договір – незай ідуть”лісом” всі ГАЙці та митники. Два роки без перетину кордону.

  2. де взяти цей договир???

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.