ОПОРА презентувала інтерактивну карту порушень «Вибори як на долоні»

На черговій прес-конференції Громадянської мережі ОПОРА презентовано унікальну поки мапу спостереження за виборчим процесом. Цей веб-ресурс дасть можливість інтернет-користувачам бачити перебіг виборчої кампанії, її географію по 225. Крім того, на прес-конференції в інформагенції «УНН» оприлюднено п’ятий звіт за результатами загальнонаціонального спостереження «Парламентські вибори-2012. Серпень», у якому знайшли факти порушень виборчого законодавства на Хмельниччині.

Інтернет-карта, за словами координатора виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА Ольги Айвазовської, виготовлялася протягом трьох місяців і вже розташована на сайті ОПОРИ (http://map.oporaua.org/). Вона постійно оновлюється, й незабаром на ній буде інформація про всі понад 33 тисячі виборчих дільниць. Наведення курсора на територію округу та клік покажуть інформацію про порушення в окрузі з доказами у вигляді фото чи відео, а ще один клік висвітлить подібні порушення й інциденти по інших округах. Втім, усі бажаючі можуть отримати інформацію за фільтрами по типу, округу, області, тегові. Найважливіше те, що кожний відвідувач зможе скористатися можливістю «Повідомити про порушення». Щоправда, подана ним інформація буде опублікована лише після перевірки спостерігачами ОПОРИ.

Разом із експертом кампанії спостереження Олександром Клюжевим Ольга Айвазовська розповіла про результати і наслідки формування окружних виборчих комісій, оголосили рейтинг найбільш типових порушень. Зокрема, загрозливих масштабів набув підкуп виборців. Незважаючи найого поширення у мажоритарних округах, підкупом визнано у суді лише дії кандидата Давида Жванії в Одесі. Іншими загрозливими для демократичних виборів явищами є адміністративний ресурс та вибіркове застосування законодавства.

Спостерігачам вдалося зафіксувати 103 випадки, які відповідно до чинного законодавства мають ознаки підкупу у 23 областях та 82 округах. На третьому – перешкоджання діяльності партій та кандидатів: 58 зафіксованих спостерігачами інцидентів у 20 областях та 38 округах. Не менш поширеним явищем є і порушення порядку проведення агітації. Зокрема, таке явище зустрічається у звітах спостерігачів 42 рази у 19 областях та 30 одномандатних виборчих округах. На останньому місці – силовий ресурс як метод впливу правоохоронних органів на виборчий процес: 9 разів у 8 регіонах та 7 округах. ОПОРА склала рейтинг порушників. Його очолює Партія регіонів, на рахунку якої 188 інцидентів, друге місце за кандидатами-самовисуванцями в одномандатних мажоритарних округах – 47 порушень, третє – КПУ з шістьма, четверте – за ВО «Батьківщина» з чотирма випадками. Чимало інцидентів стосується Хмельниччини.

Кандидати з метою агітації встановлюють дитячі майданчики: Сергій Буряк (округ № 190), Сергій Лабазюк, Віктор Коліщак (округ № 188), аж 60 майданчиків відкрив генеральний директор корпорації «Оболонь» Олександр Слободян у Хмельницькому (округ № 187). Зафіксовано в області й факти зловживання публічної підтримки окремих кандидатів з боку посадових осіб місцевої влади, використання бюджетних програм і проектів в агітаційних цілях окремих кандидатів і Партії регіонів. Нпприклад, розповсюджуються агітаційні листівки голови Хмельницької районної державної адміністрації і члена партії «Єдиний Центр» Віктора Коліщака (округ № 188), в яких громадян повідомляють про те, що їх включено до списку осіб, яким буде доставлено телетюнери.

Держслужбовці і представників бюджетних установ залучалися до агітаційних заходів. Масовий громадський форум «За чесні, прозорі вибори! За перемогу Партії регіонів!», відбувся на майдані Незалежності у Хмельницкому 17 серпня. Представники ВО «Батьківщина» оприлюднили факти організації та відправлення делегації з Білогірщини на цей мітинг у складі працівників РДА, районного підрозділу МНС, методичного кабінету районного відділу освіти, центру соціального обслуговування пенсіонерів та самотніх людей. Активно використовується медійний адмінресурс головою облради Миколою Дерикотом (округ № 191).

Як перешкоджання в агітаційній діяльності партій та кандидатів розглядається псування біл-бордів Об’єднаної опозиції у Хмельницькому, яке продовжилося псуванням, щоправда у меншій кількості наочної агітації Партії регіонів та Радикальної партії Олега Ляшка. Не минуло області явище маніпулювання кандидатами-двійниками: в окрузі № 187 зареєстровано двоє кандидатів на прізвище Слободян, а в окрузі № 191 – по двоє Шпаків і Бондарів, а також Дерикот і Дерикіт.

Аналіз показує, що чимало політиків не бачать відмінностей періоду до і після офіційного старту виборчої кампанії. У Хмельницькому в більш як десяти маршрутках громадського користування висять вимпели з символікою ВО «Свобода», а у тролейбусах висять таблички, що рекламують кандидата у депутати по 188 округу від партії «УДАР» Віталія Мовчана.

Зрештою, про початок роботи окружних виборчих комісій можна сказати, що основною проблемою було забезпечення кворуму. Створені ЦВК на законних підставах, але без дотримання демократичних засад і міжнародних стандартів, вони у більшості отримали представництво та керівництво представниками «технічних» партій. Таким чином спотворено реальний розклад політичних сил і незрозумілість того, хто реально впливає на їхню роботу.

Теги: ,
Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Михайло Цимбалюк

Михайло Цимбалюк

Цимбалюк Михайло Петрович народився 7 січня 1967 року в с. Моломолинці, Хмельницького району. Після школи закінчив Хмельницьке медичне училище, вищу освіту здобув у Інституті журналістики Київського Національного університету імені Т. Г. Шевченка. Служив у Збройних Силах СРСР, працював у Ярмолинецькій районній газеті «Вперед», хмельницьких газетах «Всім» та «Подільський кур’єр», «Експрес» (Львів), «Фортеця» (Кам’янець-Подільський), у Хмельницькій облдержтелерадіокомпанії «Поділля-Центр», прес-серетарем компанії «Хмельницькобленерго» і в прес-службі державної податкової служби у Хмельницькій області. Наразі працюю прес-секретарем кампанії громадського спостереження за парламентськими виборами ОПОРА у Хмельницькій області.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.